Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

С 16,1% нарастват общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях хора през четвъртото тримесечие на 2022 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2021 година, показват предварителни данни на НСИ. В индустрията увеличението е с 21,3 на сто, в услугите - със 17,8 на сто, и в строителството - с 11 на сто.

По икономически дейности най-висок ръст на общите разходи за труд е регистриран в икономическите сектори "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - с 33,3%, "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 32,9%, и "Култура, спорт и развлечения" - с 25,2%.

През четвъртото тримесечие на 2022 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2021 г. разходите за възнаграждение за един отработен час се увеличават с 16,5%, а другите разходи (извън тези за възнаграждения) - с 13,8%.

По икономически сектори изменението на разходите за възнаграждения спрямо същия период на предходната година варира от 34,3% за "Хотелиерство и ресторантьорство" до едно на сто за "Хуманно здравеопазване и социална работа".


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 1 година

Немският работодател в България - пресмята колко ще му струва да се работи с багер или 20 човека с лопати и назначава 20 човека с лопати. Същото прави и българския дебеловрат бизнесмен-демократ.

18

Анонимен

преди 1 година

До Разлики : Немски работодател в България : Купува багер, работника не може да работи с него, счупва го, после източва горивото да си го сипе в старият дизеляк, и накрая си пуска болничен да отмори. Немеца го уволнява накрая, и нашия почва да мрънка за лошите условия на труд, експлоатацията и как няма свестна работа.

17

Разлики

преди 1 година

Немски работодател - купува багер и го дава на работника да копае с него. Български работодател - купува за себе си нов мерцедес, а за работника купува лопата и му казва: а сега копай като германеца. Реално българският работник се труди повече, а взима много по-малко, обвиняван е че е мързелив и производителността му ниска.

fallback