fallback

"Ако руският газ към Европа спре, оставаме без 150 млрд. куб. м. Този дефицит няма как да бъде запълнен", заяви енергийният експерт Васко Начев за "Денят ON AIR".

Енергийният експерт в студиото прогнозира, че следващите 2-3 зими ще са изключително тежки именно заради създадения дефицит.

"Тази дупка ще остане незапълнена. В енергетиката нищо не става от днес за утре! Всеки проект отнема години, в най-добрия случай", подчерта Начев пред Bulgaria ON AIR.

По думите му, руският нефт е трудно заменим, защото всяка рафинерия работи с точно определен тип.

"Не можем да вземем от Румъния – казват го хора, които нямат представа от тези неща. Много близък до руския е нефтът от Иран. Не е лесно да бъде подменена или сменена доставката на едно количество с друго от различни места", изтъкна енергийният експерт.

Начев не вижда в строенето на нова ядрена централа алтернатива на руския газ.

"Една барака да построите, ви отнема повече от година време с всички разрешителни! Представете си ядрена централа! Недоумявам как с лека ръка може да се говори по този начин. Разбирам, че трябва да бъде внесена доза спокойствие за хората, но не бива по този лек и елементарен начин да се поднасят нещата. Всеки с елементарна представа от тези неща би трябвало да е наясно, че това нещо ще отнеме едни 7-8-10 години", посочи енергийният експерт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

35

жиката

преди 2 години

В икономиката няма празно ,друг ще доставя на друга цена, разбира се.

34

Анонимен

преди 2 години

Санкциите на България са като ухапване от комар за Русия. Затова българите трябва да мислят за себе си. Ситуацията беше предвидима. В продължение на много години НАТО въоръжава режима на Бандера в Украйна и сега САЩ наблюдават резултата.

33

Анонимен

преди 2 години

Е един експерт да не не натовец и да гори истината ,другите им слуги че чакат газ от извънземните ,тук цените на горивата и хранителните продукти се вдигнаха и без войната ,та само си мислете какви ни очаква

fallback