Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

“Ние не сме енергоемко предприятие и не плащаме чак толкова голяма сметка за ток. Но когато тази неголяма сметка се покачи 2 или 3 пъти, тогава вече имаме сериозен проблем. Миналата година в този период сме плащали 8000 - 9000 лв., а сега последната ни сметка между 25 000 и 30 000 лв. Става дума за 3 пъти увеличение на цената.” Това заяви Пламен Цонев, директор на "Пролет" ЕООД и член на борда на директорите в оставка на Българската асоциация за текстил, облекло и кожи (БАТОК), в ефира на предаването “Бизнес старт” с водещ Христо Николов.

Фирмата на Цонев се занимава с производството на дамски чанти и аксесоари.

Той каза, че основният проблем в текстилната индустрия е, че няма желаещи да се занимават с такъв тип дейност и продължава да не се намират. Цонев посочи, че само в неговото предприятие има 30 свободни работни места. Автоматизацията е възможна, казва той, но този процес ще отнеме поне 5-10 години.

"Средно на месец произвеждаме 15 - 20 000 артикула. Миналата година ни излизаше по 70-80 стотинки на единица цената за електроенергията. Сега възлиза някъде около 2.50 лв. на изделие”, обясни той.

Продуктът на “Пролет” ЕООД е предвиден само за износ в чужбина. Въпросът е, че заради високите сметки за ток фирмата на Пламен Цонев трябва да вдигне цената на своя продукт, която средно между 12 и 20 евро, с приблизително 6 до 10%, за да компенисра загубите от електроенергията. За сметка на това неговите партньори искат цената на продукта да бъде смъкната, защото все още пазарите не са възстановени и няма много клиенти.

"Сметката за тока обаче, колкото и да е висока, не е най-големият проблем. Над 70% е увеличението в цената на всякакви спомагателни материали, които са нужни за производството на нашите стоки.”, допълни той.

Цонев заяви, че е има притеснение относно склоността на неговите партньори да приемат новите по-високи цени на неговите стоки.

Бизнесменът коментира и новите ковид мерки, като ги определи за закъснели.

"В моята фабрика дадохме възможност на работниците да се ваксинират и от над 300 човека персонал се ваксинираха 30. Причината е, че по медиите решиха да се правят на демократични и даваха поле за изява на хора, които отказаха гражданите от идеята за ваксината.”

Цонев е на мнение, че контролът върху мерките е фиктивен и обвини политиците за здравната и енергийната криза в България.

Целия разговор вижте във видеото Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Димитровград

преди 2 години

Защо не каже колко заплата нето дава,а реве за кадри,за 650-700 лв колко персонал ще намери.

10

Анонимен

преди 2 години

Незнам коя съвременна икономика може да работи в условия на режим на тока, колкото до кадрите, образователната система на ГЕРБ е произвела достатъчно много нискоквалифицирани полу-грамотни работници които ще станат, стига да не избягат и те навънка. Даже и те разбират в какъв клозет живеем.

9

Анонимен

преди 2 години

Хахаха! Май се задават масови фалити!Или вдигате заплатите сериозно, подсказка 5% не е сериозено увеличение или скоро ще си работите само с любовниците (докато не им писне и не ви напускат) и с родата.Вече познавам един такъв тарикат. Имал 30 камиона, обаче само 5 човека персонал и се жалваше, че всичко заминали за чужбина и сега той и брат му трябвало да изпълняват поръчките, за да не си загубят клиентите. Аха, май доста се беше вкиснал.

fallback