Снимка: БГНЕС
fallback

Кризата, причинена от коронавируса, лишава българския туризъм от приблизително 800 млн. евро, които не могат да бъдат компенсирани от насрещните разходи дори ако българите останат да почиват в страната (очакваната разлика е приблизително 600 млн. евро). Това е един от изводите в анализ на БАН за предизвикателствата пред  туризма у нас в контекста на коронакризата, цитиран от Investor.bg.

Пандемията е подложила на безпрецедентен натиск туристическата индустрия в България. За месеците на блокадите – април, май, юни, още преди старта на активния летен сезон, сривът е с над 90 на сто и при реализираните нощувки, и при броя на пренощували лица.

Спадът в търговията, хотелиерството и ресторантьорството е около 20% спрямо прогнозните очаквания от 2019 г. (и реално около 18% от нивата през 2019 г.), като най-силно са засегнати общините, които разчитат на масово привличане на чужденци. Там е съсредоточена и основната загуба на работни места, посочва се в доклада.

Що се отнася до зимния туризъм в България, то той е с много по-ниски показатели от летния, дори и без криза. По тази причина, въпреки мерките, не може да се очаква приходите от зимните курорти да успеят да компенсират загубите от летните (особено предвид факта, че към момента Австрия не планира да затваря своите ски курорти), отчита се в анализа.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

Бах

преди 3 години

Не ни интересува.Много скоро ще настъпи посевместен глад,смрад и мизерия.Ще си броим ребрата и водата ще стане кът

27

Анонимен

преди 3 години

Две нощни шкафчета ! Нищо не е...

26

ws

преди 3 години

Стига с това лъготене бе. Като изключим Слънчака и една две други клоаки, останалите се размазаха от клиенти тая година. Повече и от обикновено, защото тия с парите не ходиха по Гърция тая година. В началото на карантината минаваха тия приказки, ама съвсем друго е положението сега. Да *** догодина, като огладнеят гърците и махнат ограниченията.

fallback