Снимка: БГНЕС
fallback

Над 80 шивачки в италианска фирма за обувки в Дупница подават заявление за напускане, след като на се получили заплатите си за март и април, а за май са били пуснати в неплатен отпуск.

Шивачките  бяха дали ултиматум на собственика на фирмата Клаудио Мароки да им плати до 1 юни, но това не стана.

През февруари около 100 шивачки от този цех протестираха, като застанаха до машините и отказаха да работят след неполучени заплати. След намесата на инспекцията по труда им платили за февруари, след което са пуснати в неплатен отпуск, припомня БНР.

Работници сигнализираха, че от предприятието се изнасят машините с цел прекратяване на дейността му. Машините се изнасят, за да бъдат рециклирани, след което ще се вкара нова техника, казаха тогава от ръководството на предприятието.

Цехът обаче не работи, въпреки информации за държавна поръчка за 70 000 чифта обувки за Италия, която се оказа отпаднала.

Една част от шивачките започнали работа в друга фирма в Дупница, а повечето ще се регистрират на борсата.

Инспекцията по труда в Кюстендил  ще се възползва от правомощието си да инициира производство по несъстоятелност на предприятието заради забавени възнаграждения на поне една трета от работниците и служителите за повече от два месеца какъвто е нормативът. 

Дали това ще стане и ще стигне ли до такава развръзка, ще се знае в средата на този месец, казаха инспектори.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Шоп

преди 3 години

Анисия е олицетворение на българския журнализъм: дава "факт" и след 3 изречения се оказва, че "факта" е неточен..

11

1

преди 3 години

Не защото не е имало конкуренция, а защото е имало огромни пазари. Изнасяше се памучен, копринен, вълнен текстил и трикотаж от най-високо качество. А машината Лучник, полско производство, си е много добра. Шев на частно никога не е бил забранен, напротив.

10

До Анонимен 6

преди 3 години

Така би трябвало да се постъпи, за да се обезпечат задълженията към работниците.Това което обаче не се казва (сигурно е случаен пропуск), че най-малко 80% от така наречените италиански инвеститори всъщност държат оборудването и машините на временен внос.Това им позволява не само да мародерстват работниците в собствената им страна, но и да си вземат безпрепятствено машините и да затворят производството в рамките на 24ч. Единственият им проблем е като опразнят касата, как да изкарат кеша.

fallback