Снимка: pixabay

Облачни услуги (cloud), изкуствен интелект (AI) и блокчейн технологията ще са водещи в живота на потребителите през 2019 г. Промените, които технологиите ще предизвикат, ще обхванат редица сектори, сред които индустриалното производство, застраховане, както и автомобилопроизводство.

За последните години темата за Индустрия 4.0 става все по-широкообсъждана и това не е случайно – технологиите ще променят начина ни на живот изоснови като това обхваща не само начина ни на функциониране, но и на мислене. "Технологичните иновации ще са основен фактор в развитието на важни за икономиката индустрии", пишат от японският технологичен гигант Fujitsu в прогнозите си за тази година.

На първо място ще бъде засегнат публичният сектор. Хората вече ще имат достъп до услугите на властта чрез телефона и ще очакват същата бърза реакция и качество, както при частния сектор.

Ключов фактор, за да няма разлики между очаквания и реалност, ще бъде изкуственият интелект (AI).

Естония например вече работи в насока, за да направи AI част от правния мир. Друг плюс на технологията е намаляването на здравните разходи, което ще доведе и до развитие на дистанционно здравеопазване и създаване на дигитализирани болнични услуги.

За подобряване на тази сфера ще спомогнат и облакът и блокчейн системата. Въпреки сериозното навлизане на облачните технологии, подходът значително ще зависи от големината на публичния сектор в различните страни - Естония, Финландия и Малта ще могат да въвеждат публичен облак, докато големите държави като Франция, Германия и Италия ще използват хибрид от множество облачни решения, пише в. "Монитор".

Заплахите от киберпрестъпност обаче ще останат.

"Масовите заплахи от киберпрестъпност и новите регулации в ЕС в областта ще донесат нови предизвикателства по отношения на сигурността в публичния сектор", пишат още в доклада. Очакванията са и тук AI да се притече на помощ, за да се идентифицират заплахите по-рано и да се неутрализират техните резултати.

Секторът за финанси и застраховане също няма да изостане – близо 30% от директорите възнамеряват да намалят инвестициите си в технологична инфраструктура и центрове за данни, сочат последни проучвания.

Това ще доведе до по-масовото използване на облачните технологии, от които ще се възползват и банките и така ще може да се въведе модулно банкиране. Това обаче ще доведе до глад за специалисти особено в области като изкуствен интелект, облак и блокчейн.

Автоматизираните магазините пък ще бъдат все по-търсени, с което няма да се налага клиентите да чакат на опашка. Ще бъдат създадени и нови магазинни концепции като някои ритейлъри ще преобразуват магазините си в по-привлекателни и ангажиращи формати.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase