Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
fallback

Искаме да отидем крачка напред, отвъд програмирането, и да покажем, че ако човек има интерес в областта на IT технологиите, съществуват множество възможности за кариерно развитие, освен професията на програмиста. Това обясниха Хинка Станимирова и Мария Каменова, от Асоциацията на завършилите Технологично училище Електронни системи (АЗТУЕС), в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Гостите коментираха събитието "Моята IT кариера - отвъд професията Програмист", част от Европейската седмица на програмирането.

"Тази събота (21.10.2017 - бел. ред.) организираме кариерен форум "Моята IT кариера - отвъд професията Програмист", като той е част от инициативата "Запознайте се и програмирайте" на Европейската седмица на програмирането и целта е да запознае младежи между 8 и 24 години по забавен начин със света на технологиите и програмирането", каза Хинка Станимирова, зам. председател на АЗТУЕС. "Инициативата е насочена специално към младежи, но самата Европейска седмица на програмирането е отворена към хора от всички възрасти без никакви ограничения".

"Програмирането е умение, което се развива и учи. То е достъпно за всеки. Както да знаеш английски език е достъпно и полезно за всеки, така и програмирането може да се приложи във всяка една сфера", каза от своя страна Мария Каменова, един от възпитаниците на училището.

Една от основните цели на асоциацията е да подпомага дейността на Технологично училище Електронни системи към Технически университет - София, чиито възпитаници са нейни членове. Повече от 700 професионалисти са завършили през последните 25 години са завършили училището и основната цел е да се правят инициативи, които да подкрепят качественото IT образование в България, посочи Станимирова.

IT кадри в България има, но все още гладът е много силен, обясни още Станимирова. По думите й интересът на компаниите вече е слязъл от ниво университет към ниво средно специално образование в областта на новите технологии.

Какво е да си програмист в България? Как общността в България подкрепя младите хора да се ориентират професионално?

Повече можете да видите на Bloomberg TV Bulgaria.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

37

mitko

преди 6 години

Повечето, които говорят за заплатите на програмистите и като цяло ИТ областта, не са наясно за каква работа става дума- стрес, облучване по8-10 часа, понякога домашн за вкъщи- психически и физически се ичерпваш, затова искат малди хора-пенсионеиране на около 40-45 години, това за мен е макса, даже след 35 започват да се ориентират другаде, а вече вземат и на 18 години. щом има кид акадаеми за деца 8-10 години, няма да се учудя скро да има и за 6-8 години деца. Професията не е за всеки.

36

толераЗД

преди 6 години

Няма лошо да се развива сектора. Редом с аутсорсването на колцентрове, ИТ услуги и позиции за "кодери", се откриват и възможности за силни български компании. Чуждестранните инвестиции са добре дошли в икономиката. Това, за което г-жите говорят обаче и което е достъпно за всеки по-скоро е солидна компютърна грамотност. В днешно време наистина е полезна за хора от редица други професии.НО такива инициативи трябва да има и за другите сектори, колкото и да не са лачени.

35

Анонимен

преди 6 години

Абе хора от толкова много програмисти кой ще работи лесно е да програмираш и да се фрашкаш с пари ама като отидеш в магазина и нема нищо хляб не можеш да програмираш

fallback