снимка: Oлег Попов, Investor Media Group
fallback

Банковото кредитиране и новото строителство – това са двата основни двигателя на пазара на жилища през 2016 г., които ще продължат да действат и през 2017 г. Прогнозите за развитие на пазара са положителни най-вече за София и големите градове заради по-доброто състояние на икономиката и миграцията.

Пазарът все още е далеч от активността и сделките, които имаше в годините на бума (до 2007 г.), коментира на изпълнителният директор на Адрес Недвижими имоти Георги Павлов. Цените също нарастват плавно и умерено.

По-резкият ръст на цените в някои квартали се обяснява с бума на новото строителство и фокусът на инвеститорите в по-високия ценови сегмент. Това има реална опасност да предизвика недостиг на по-достъпни жилища за хората с по-ниски и средни доходи. 

Новото строителство освен това води и до частично забавяне на продажбите. Заради постепенното насищане на пазара вече се вижда как се забавя времето за реализация на имотите.
Повече кредити – повече сделки

Данните на агенцията показват, че през миналата година 55% от сделките с жилища са сключени с ипотечен кредит. За сравнение, делът им през 2015 г. е бил 50%, а през 2014 г. - 45%.

"Кредитирането през 2016 г. стана значително по-лесно спрямо предходните години. Сделки сключиха много купувачи, които са имали тази цел още през 2014 г., но не са получили необходимия заем", коментира Павлов.

Тенденцията се очаква да се задържи и през 2017 г. Активни са и рефинансиранията на стари ипотечни кредити, но за тях няма точни данни. Това води до разширяване на кръга купувачи и с хората със стабилни средни доходи.

Така активността на пазара на имоти в София отчита ръст от 9% през миналата година. В цялата страна увеличението достига 6-8%, показват данните на компанията.

В София цените отчитат ръст от 7-10% през 2016 г. в зависимост от квартала. Темповете на увеличение обаче са се забавили чувствително през втората половина на годината, тъй като купувачите започват да не толерират прекалено високи цени, коментира Павлов.

Същата тенденция е валидна и за останалите големи градове в страната, като увеличението, отчетено според данните на компанията, достига 4-7%.

Как се движат цените и какво се случва с новото и старото строителство вижте в продължението на анализа в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

46

Анонимен

преди 7 години

При този ръст на всичко - забележете цена на автомобили, храна, услуги вкл комунални, данъци,медицина - ами всичко е само на горе - има 100%.Някак си нормално да се увеличат и цените на имотите.Но също така и неможе да има неограничено нарастване на цените.Все някъде ще има изпускане на въздуха. Така че трябва умереност във всяко отношение.

45

nkavrakov

преди 7 години

Не купувайте и не теглете никакви кредити защото само ще се набутате.Когато цените бяха ниски защо не даваха кредити?Защото щяхте да ги изплатите по бързо и нямаше да могат да ви съдерат по 100 кожи от гърба.Сега когато надуват цените и банките услужливо започнаха да заливат с реклами за ипотечни кредити.За 16 месеца изведнъж бъдещето ли стана по сигурно или стандарта ви стана като на германците ?Не купувайте имоти,не и на тези цени ,пазарете си и не правете огледи.Брокерите ще откачат

44

Наско

преди 7 години

До Анонимен 55От банките :) Ама хората не разбират, че лихвата им е "плаваща". Пиайте за фиксирана лихва и вижте за какво идва реч реално. Защото сега масово се подписва на 3% лихва, ама тя ще е колко 2, 3, 5 години, а после пак ще ги треснат 7 - 9% за останалите 20 години.

fallback