Снимка: Олег Попов, Dnes.bg
fallback

Пълен хаос сътвориха депутатите от бюджетната комисия при второто четене на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). В крайна сметка комисията не успя да защити част от предложенията на кабинета и депутатите гласуваха "против" основополагащия чл. 1 от законопроекта, който обхваща приходната част.

От Патриотичния фронт и ДПС бяха “въздържал се“ и с това на практика оставиха бюджета на ДОО без приходи. Според вносителя на законопроекта, постъпленията и трансферите в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2017 година се предвижда да са в размер на почти 10,4 млрд. лева, или 11,2% от БВП.

Oще по темата

"Заради безотговорността на някои колеги се дебалансира бюджетът на ДОО, което ще натовари и държавния бюджет и на практика ще увеличи драстично дефицитите. Защото, откъде мислите, че ще се плащат пенсиите, като няма приети приходи за ДОО", коментира пред Investor.bg зам.-шефът на бюджетната комисия Димитър Главчев.

Разходите обаче бяха приети, като максималният им размер се очаква да достигне 10,37 млрд. лева, от които за пенсии са предвидени почти 9 млрд. лева, а за социални помощи и обезщетения – 1,35 млрд. лева.

Депутатите не се споразумяха и за датата, от която законопроектът трябва да влезе в сила, което на практика "замразява" целия документ, докато не бъде приет на второ четене в пленарна зала. Очаква се това да се случи в следващите дни.

Исканията на Патриотичния фронт (ПФ) и АБВ за увеличение на минималната пенсия от следващата година също не бяха приети.

Макар и на косъм, депутатите отхвърлиха искането на Патриотите от 2017 година най-ниската пенсия да бъде 300 лв., което щеше да струва на бюджета 808 млн. лв. годишно. Предложението за минимална пенсия от 200 лв. също не мина.

Бюджетната комисия отхвърли и исканията за индексация на пенсиите спрямо средния осигурителен доход за 2012 г.

В крайна сметка, остава първоначалното правителствено предложение и през следващата година се предвижда ръст на осигурителната вноска за фонд "Пенсии" с 1% до 18,8% за родените преди 1 януари 1960 г. и до 13,8% за родените след 31 декември 1960 г.

С 20 на сто се увеличава пенсионната вноска на служителите от системата на сигурността – до 60,8% за родените преди 1 януари 1960 г. и до 55,8% за родените след 31 декември 1959 г.

Същевременно обаче от следващата година се увеличават възрастта и стажа за пенсия за всички категории труд.

Пенсиите ще се увеличат с 2,4% заради увеличаването на тежестта на всяка година трудов стаж във формулата за изчисляването на пенсията, като се запазва “таванът“ на пенсиите в размер на 35% от максималния осигурителен доход (910 лева).

Предложенията за увеличение на обезщетенията за безработица от 7,20 лв. на ден на 9,60 лв, също отпаднаха.

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 7 години

Защо да е хаос . Трябваше да се реши положително увеличаването на минималната пенсия на 300 лв . Животът на хората с ниски доходи е труден и унизителен . Нека сега на политиците да е трудно . Обществото , подобно на Природата , се стреми и намира Равновесие .

17

222

преди 7 години

До Анонименами от кого зависи това Точно тези парламентарни *** създават условия за безнис и правила Точно тези евро- ***

16

65 годишен

преди 7 години

защо си анонимен? отговори ми - кой си каква ти е позицията. тук е просто клюкарник и си част от него.

fallback