Снимка: Булфото, архив
fallback

Масово ядем лютеница с картофено нишесте, а качествената без допълнителни примеси се изнася в чужбина. Това съобщи за в. "Монитор“ Павлина Параскова, директор на Института за консервна промишленост в Пловдив. „Консервите, които са за износ са с много високо качество. Това, което обаче остава за вътрешния пазар е съобразено с покупателната способност на българина“, бе категорична тя.

По думите й всички производители се съобразят с финансовите възможности на хората, тъй като евтините лютеници са масово предпочитан продукт сред потребителите.

Лютениците, които съдържат нишесте обикновено са на цени от 1 до 2 лева в разфасовки по 270-375 г, обясни Параскова.

"В нашата лаборатория все по-малко хващаме фирми, които слагат нишесте. Основно това са продукти от ниския клас
фино смляна лютеница. Количествата, които установяваме са в рамките на браншовия стандарт на Съюза на производителите и преработвателите на плодове и зеленчуци“, допълни директорът на института.

Експертът поясни също, че досега са проверени около 12-13 фирми и само в една от пробите е открито нишесте
и то в рамките на допустимите количества, които са в рамките на 1,5-2%.

Параскова обърна внимание, че нишестето не е субстанция, която е вредна за здравето на потребителите.

"Това количество, което поглъщаме, е много по-малко от това на една порция пържени картофи“, каза тя.

Фактически обаче има елемент на измама, тъй като на на опаковката пише едно, а съдържанието се оказва различно.

Основно нишестето се слагало за да се стабилизира продуктът. Другата причина била, че така разрядката се сгъстявала по-бързо и се намалявал разходът на енергия.

"Има и някои производители, които използват и модифицирани скорбяли, но са рядкост“, обясни експертът.

Основно родните производители се снабдявали с подобно нишесте от Разград, но "пазарът е свободен и повечето търсят и по-евтини суровини“. Някои предприятия купували и от Турция.

По отношение на изискванията на Българския държавен стандарт (БДС) Павлина Параскова обясни, че в някои рецептури се допуска да се поставят картофи, но не е директно написано да се използва картофено нишесте.

"БДС не е задължителен за сега. Нашите производители на този етап са се организирани и са направили този стандарт. Хубав или лош, в момента той е валиден“, бе категорична тя.

От бранша казаха, че едросмляната лютеница е напълно натурална, без допълнителни примеси и нишесте. „Продуктът е изключително качествен и го препоръчваме за деца, защото е с много високи биологични показатели“, призна Параскова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

50

Хмм

преди 7 години

Аз си купувам лютеницата, но си взимам едро смляна, към 6-7лв. бурканчето (около 300гр) и е страхотна. Едва ли има добавки, но и да има са малко - всичко вътре е на едри парчета и усещаш вкуса на всеки компонент. Да си призная дори ми е по-вкусна от тази, която си правихме вкъщи преди. Онези неща за 2-3лв които наричат лютеница и приличат на някакъв червен сос пари да ми даваш не бих опитал

49

Анонимен

преди 7 години

Ако се добавят няколко ябълки и моркови домашната лютеница става още по добра.

48

Korean soup

преди 7 години

Наскоро си взех лютеница от Кауфланд. Едросмляна, пише био, висок клас, на известна марка - над 5 лв. бурканчето (350гр.). Беше наистина уникална. Някой да ми каже една причина, поради която ще трябва да купувам чушки, домати, *** и пр., па да ходя някъде на село да ги пека, да ги меля и да се опушвам покрай тавата 2-3 дни, за да си направя 30-40 бурканчета лютеница, които ще ги ям цяла зима, та ще ми втръснат чак, вместо да си купувам от магазина, като ми се прияде същата лютеница.

fallback