Снимка: Ройтерс
fallback
България ще се нуждае от 2,69 милиарда евро, за да приключи напълно темата със старите съветски реактори в АЕЦ "Козлодуй" (блокове 1-4). В сумата е включено и извеждането от експлоатация, както и погребването на високоактивни отпадъци и отработено ядрено гориво, предава Investor.bg
Това е основният извод от доклада на Европейската сметна палата, който бе представен във вторник. От цялата сума около 348 млн. евро ще са национално финансиране.
Палатата прогнозира, че 1,59 млрд. евро ще са нужни за погребването на отпадъците, като сумата се основава на оценката за общата стойност на националното хранилище за дълготрайно съхранение в размер на 3 млрд. евро, основана на проведените по време на одита разговори с българските национални органи.
Данните показват още, че до 2020 г. ЕС отпуска за нашата страна 1,14 милиарда евро, като 293 млн. евро (най-малката сума досега) са залегнали в настоящия бюджет на Общността. България получава 30% от средствата, отпускани от ЕС по програмата за закриването на съветските реактори в трите държави. В документа се посочва, че 31 на сто от стойността на необходимите дейности у нас се покриват от държавния бюджет.
Според палатата за „погребването“ на АЕЦ „Игналина“ в Литва ще са необходими 5,986 млрд. евро, а за Словакия и нейната АЕЦ „Бохунице“ ще са нужни 2,705 млрд. евро.
От институцията посочват още, че в Козлодуй, както и в словашката АЕЦ „Бохунице" все още остава дейността по събарянето на сградите, помещавали спрените реактори, за да може процесът да бъде окачествен като необратим. Допълва се, че сред предизвикателствата е нуждата да се търсят технически решения, неприлагани досега. Общ недостатък за трите държави е управлението на дейностите по обособяването на складове за използваното ядрено гориво.
Палатата призовава трите държави да възприемат подхода „замърсителят плаща" и да бъдат в готовност сами да покрият разноските по съхранението на старото гориво.
Според палатата за България засега се наблюдава недостиг във финансирането от 28 млн. евро. Към септември 2014 г. обаче недостигът е бил в размер на 230 млн. евро. Намалението е главно поради включването на разходите за подготвителните дейности по извеждането от експлоатация, които следва да се поемат от АЕЦ „Козлодуй“ и не се взети предвид в предходните изчисления. Данните на ЕК от края на 2015 г. обаче показват недостиг в размер на 150 млн. евро. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

Анонимен

преди 7 години

До Анонименпитам ако нямаше пазар за тока ни, защо Турция ще строи 3 АЕЦ-а?-------------Ти мислиш, че Турция строи реактори, защото ние не им продаваме ток ли?

22

Наблюдател

преди 7 години

Грабежите на българските политици от собствения им народ нямат край! Те са които са сключвали тази сделка Съответно има договори и ПОДПИСИ ! Няма обаче дори 1 журналист в тази държава който да се поинтересува от тях!! За прокурори и съдии пък изобщо няма какво да мислим, такива в "най-правовата държава на ЕС" не са се мяркали изобщо.....Миналата година КТБ, тази атомни реактори..... какво ли ни готвят за догодина!

21

тъжно

преди 7 години

....?2,69 млрд. за последно сбогом със съветските реактори....и при това дори и под заглавието на тази статия има "хора" агитиращи да имаме нов АЕЦ? ДейсТвително няма нужда от лудници...щом има ИНТЕРНЕТ!

fallback