Снимка: flickr
fallback
За първите три месеца на година има ръст от 12 на сто на броя на изповяданите сделки с недвижими имоти в страната спрямо същия период на миналата година, съобщи в интервю за БТА Орлин Владиков, председател на Националното сдружение "Недвижими имоти" / 2002 - 2007/.
 
Известното съживяване на имотния пазар и увеличението на продажбите и покупките се обяснява с дългата летаргия на пазара и осъзнаването на хората, че не могат да отлагат определени сделки и да чакат драстични промени в цените, коментира Владиков. Друга причина е свързана с драстичното намаление на лихвите по влоговете.
 
Ръстът в изповяданите сделки е довел до покачване на цените, като в началото на година се забелязва увеличаването им в рамките на пет до десет процента, отбеляза експертът, цитиран от БТА.
 
Все още не може да се говори, че появилият се напоследък интерес към покупка на зелено на жилища е трайно установена практика, смята Владиков. Той съветва при подобна инвестиция да не забравяме негативния опит с пирамидите от преди години. Ако решим самостоятелно за правим подобна сделка, е необходимо предварително проучване на фирмата - изпълнител на строителния обект, за това какъв опит има, дали е регистрирана в Камарата на строителите в България, в Агенцията по вписванията, дали фирмата има офис и не на последно място - да се информираме за финансово-счетоводното й състояние.
 
Съветвам хората няколко пъти да посещават обекта, за да придобият впечатления от организацията на строителните дейности, да се проверят строителните книжа, коментира експертът. Добре е да се опитаме да установим контакт с изпълнителите. Не на последно място е важно да направим проучване на пазара, за да се види каква е цената на подобни имоти в изпълнение, каза още Владиков и препоръча все пак да се доверим на специализираните агенции.
 
В планинските и морските курорти - на трета, четвърта и пета линия - Слънчев бряг, Равда - поради редица причини през последните месеци се оферират имоти за 10 - 15 000 евро. Това се обяснява с желанието на инвеститорите да се освободят от съпътстващите подобни имотни тежести и с презастрояването в курортите. За ръстове при продажбите на ваканционни имоти можем да говорим само за луксозни имоти, на уникални места на първа линия на морето или близо до пистите, коментира експертът.
 
Масовите ваканционни имоти не се радват на този резултат.
Несигурният живот в малките села във вътрешността на страната доведе до това къщи с декар двор на някои места вече да може да се купят и за пет - шест хиляди лева, каза Владиков. По принцип, след отлива на интереса на чужденци към покупка на такива имоти, сега цените им са се стабилизирали на нивата от преди четири - пет години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

60

Туре

преди 8 години

Истината е там някъде от доста време си търся апартамент но качеството е под всякаква критикаи не си заслужават парите. Особено за тези които ще ги изплащат 20 г. или повече.Цените наистина са се вдигнали от 2014 главно заради такива статии и факта айде не останаха.Има малко качествени жилища на пазара на които цените никога не са падали. Масово чужденците от западна Европа си продават имотите и бягат от БГ. Те са горе долу добри и ги продават на по високи цени но на загуба зари 2008г.

59

наблюдател

преди 8 години

а дали във внезапния и силно безсмислен нов строителен бум не се превъртат едни 3 - 4 милиарда лева откраднати и още невърнати лева от КТБ

58

мда

преди 8 години

Ако разгледаме годините след бума през 2008 година , най изгодно е било да се купи 2011 до тогава са спадали цените , от 2012 започват да нарастват.Всичко друго са празни приказки .Последните 5 години средно с около 4-5% годишно се покачват цените , а лихвите по депозитите паднаха от 6% на 1-2%Всеки сам да си избере кое е най добре за него , под наем , покупка на ново строителство , на старо или живеене с роднини и няколко поколения под един покрив.

fallback