Снимка: Reuters
fallback

Словакия е предложила на Русия да осъществи съвместен газов проект с участието на България, Румъния и Унгария, както и с одобрението на Европейския съюз (ЕС), който да бъде свързан с „Турски поток“, съобщава руската информационна агенция ТАСС.

Предложението е направил премиерът на Словакия Роберт Фицо, който е на посещение в Москва.

"Предлагаме на Русия съвместен проект с България, Румъния, Унгария и Словакия и с участието на ЕС. Това е свързано с руско-турския маршрут, който трябва да започне да се изпълнява от 2016 г.“, коментира Фицо след среща с премиера на Руската федерация Дмитрий Медведев.

Братислава настоява, че този проект трябва да се поддържа от Брюксел.

Фицо подчертава, че Братислава разбира плановете на Русия да спре транзита през Украйна през 2020 г. Това обаче ще се отрази пряко на бюджета на страната. Тъй като Словакия не може да се намесва в руско-украинските отношения, премиерът на страната посочва, че тя трябва да направи всичко възможно да обезпечи газовите доставки, така че преносната система „да не остава празна“.

"Не можем да стоим и да чакаме Украйна да изпадне от газопреносната система. Значението на този проект ще се увеличава едновременно с реализацията на „Турски поток“. Такива проекти можем да реализираме въз основа на договореност между страните с участието на Русия. Отговорността ни кара да търсим алтернативи, за да се справим с този проблем“, коментира премиерът на Словакия.

ТАСС припомня, че руската държавна компания „Газпром“ подписа на 1 декември миналата година меморандум за разбирателство с турската „Botas“ за изграждането на газопровод през Черно море с капацитет 63 млрд. куб. м газ годишно. Новият газопровод се предвижда да премине през европейската част на Турция и да свърши в района на Ипсала при гръцко-турската граница.

Строителството на тръбопровода ще се осъществява от дъщерната на "Газпром" компания South Stream Transport, която трябваше да строи и "Южен поток“. Москва обаче се отказа от този проект в края на миналата година.

Медведев все пак призна, че има рискове пред проекта „Турски поток“, но подчерта, че изпълнението му се основава на постигнатите споразумения и в този смисъл „всичко е наред, за разлика от развитията около „Южен поток“, за който, за съжаление, трябваше да вземем трудни решения“.

Още икономически новини от света четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 8 години

Всички договори с Газпром са до 2017 година.--------------2017 като няма алтернатива на украинската тръба, кво праим? Нито Турски поток ще може да изнася, нито Силата на Сибир.

12

Анонимен

преди 8 години

Няма как едно заобиколно трасе по дъното на морето да е по-евтино от пряка връзка по сушата, при това вече изградена. Южен поток е от едно друго време, когато руснаците имаха излишни пари и мислеха да ги харчат за глупости.

11

Анонимен

преди 8 години

ще спасяваме "турецский паток".

fallback