Снимка: Reuters, архив
fallback

Постигнат е известен консенсус между Комисията за финансов надзор (КФН) и социалните партньори по отношение на създаването на гаранционен фонд, който да гарантира нетния размер на осигурителните вноски за втора пенсия към момента на изплащане на пенсията. Това каза на брифинг за журналисти Ангел Джалъзов, заместник-председател на КФН след поредната среща в рамките на Съвета по пенсионната реформа към вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин.

Предложенията на КФН бяха подробно представени миналата седмица на парламентарната бюджетна комисия, а днес Джалъзов резюмира вече дискутираните с депутатите предложения.

Oще по темата

Той поясни, че този фонд ще гарантира номиналния размер на вноските към момента на пенсиониране на осигуреното лице. Има някои различия по отношение на структурирането и начина, по който ще се събират вноските, но като цяло темата не е нова за пенсионния сектор, каза той.

Относно попълването на гаранционния фонд той обясни, че ще има два източника за финансиране – чрез еднократна встъпителна вноска от всяко пенсионно-осигурително дружество, която ще се отделя от резерва, който поддържа дружеството, и чрез годишна текуща такса, която КФН ще определя всяка година.

„Ако доходността на фонда е положителна, гаранционният фонд няма да се активира, защото няма какво да покрива. Това ще става само при отрицателна доходност“, поясни още Джалъзов.

Комисията за финансов надзор предлага и постепенно намаление на инвестиционната такса, удържана от пенсионните дружества в рамките на четири години до 2018 година с 40%. Предвижда се също намаление на годишната такса за управление, която сега е до 5% от всяка вноска, също с 40%, така че тя да се понижи до 3% през 2018 г. Именно разликата от 2 пр. пункта ще отива като вноска към гаранционния фонд, поясни Джалъзов. Тази такса ще се определя по предложение на Управителния съвет на гаранционния фонд.

По този начин ще се гарантира по-голяма доходност вследствие на увеличените суми, които се превеждат по партидите на осигурените лица, обясни Джалъзов.

КФН предвижда също и въвеждане на продукт с по-ниско ниво на инвестиционен риск, или така наречените мултифондове по отношение на професионалните и на универсалните фондове, каза Джалъзов. Така осигурените лица ще имат възможност да изберат не само един пенсионен продукт, както е в момента, а и такъв с по-ниско ниво на инвестиционен риск.

Предложенията на КФН за промените в пенсионната система ще бъдат обсъдени и в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Още икономически новини четете в Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback
fallback