Снимка: БТА
fallback

Обществото трябва да знае кой е спомогнал за фалита на КТБ, заяви  пред БНР депутатът от ДПС Йордан Цонев, който беше председател на парламентарната бюджетна комисия в 42-то НС.

В Народното събрание вече е законопроектът на депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски, който е допълнение на Закона за кредитните институции. В него от ДПС настояват да падне банковата тайна за хора на високи държавни постове при отнемане на лиценз на търговска банка или вземане на решение за нейното преструктуриране. Проектът предвижда още квестори на поставена под особен надзор банка да могат да сключват договори с дружества, „притежаващи опит в проследяване на парични трансфери и вземания”.

„Нашият закон е за осветляване на всичко, което става в КТБ - как една банка може да се превърне в пирамида“, заяви Цонев. Според депутата възможността случилото се да се повтори трябва да бъде отрязана не само със законодателство, но и с публичност.

Йордан Цонев допълни, че в предишния парламент ДПС е предложило, ако банка бъде поставена под особен надзор, вложителите да имат достъп и веднага да започне изплащането на влоговете.

„Това не беше прието. Бяхме обвинени, че ДПС има някакъв интерес и затова го прави. А вложителите можеха на 21 август да започнат да си получават парите. Сегашният законопроект не решава конкретните проблеми на вложителите, защото ние вече предложихме да бъдат решени“, каза депутатът.

Сега обаче Движението предлага законопроект, който е свързан с осигуряването на публичност на това, което е ставало в КТБ.

„Да знае българското общество кой има кредити и не си ги връща, и така спомага за фалита на тази банка. Как акционерите са харчили парите на вложителите за придобиване на собствени имоти, кои политици имат сметки, депозити и кредити от създаването на банката досега. Това е, което искаме ние“, обясни той.

Депутатът разясни, че при сформирането на временна бюджетна комисия има готовност да бъде изслушана БНБ и да започне фактическият разговор за КТБ.

По въпроса за гарантираните депозити той каза:„Ако се движим по сегашната законова процедура, след като квесторите осчетоводят данните на одиторите, те ще представят счетоводния баланс на БНБ. Централната банка ще има 5-дневен срок за отнемане на лиценза на банката. И до 20 дни ще започне изплащането на гарантираните влогове“.

„Който и финансист да запитате, в момента, в който гражданите си изтеглят влоговете – няма банка“, каза депутатът. Според него обаче е възможно да бъде намерено "пазарно решение" за КТБ като тази възможност се подкрепя и от ДПС – ако има инвеститор, който желае да капитализира банката.

„Да го заяви пред БНБ, да представи съответните суми и тогава БНБ може да прехвърли на този инвеститор акциите и той да капитализира банката, да я оздрави и да я отвори. Има такава пазарна опция, сегашното законодателство позволява това да се случи. Затова БНБ води разговори с такъв инвеститор“, каза още Цонев.

На въпрос дали действително станалото с банката ще струва по 2000 лв. на всеки данъкоплатец, както изчисляват някои финансисти, Цонев отговори, че така или иначе публичен ресурс ще бъде употребен, най-малкото за изплащане на гарантираните влогове.

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

пуки

преди 9 години

КТБ има активи за над 6 млрд. лв. Обезценката на активи, не означава липса на стойност, а по-ниска текуша пазарна стойност. Но това е променлива величина и не е критерий за дълъг период, а за текущия. На практика КТБ разполага с активи и нетен кейпитъл за над 5 млрд. лв. Тогава отворете КТБ, нека тя си плати на който тегли, а който не тегли си остава вложител! Щом има вина ЦВ за нещо, то да си я носи лично! Държавата не трябва да плаща частен дълг на такива предприемачи, а да ги плащат те!

14

пуки

преди 9 години

Впрочем, поставянето на ТБ под особен надзор, не задължава прекратяването на дейността и! Щом има наличие на източване на пари, то виновните лица попадат под НПК и ако останалите в ТБ са си вършили работата и банката може да продължи дейността си и без тях, то няма нищо наложително отнемане лиценза на КТБ и прекратяване дейността и! Ако не бе паниката с обиска на КТБ, можеше одита да мине тихо и банката да работи. Ако пък върши незаконови операции, наистина е наложително моментално спиране!

13

пуки

преди 9 години

Само ще кажа едно последно публично излияние, щото не искам да се досъстаря като чета тия политици дето ни управляват! Господи, ако съществуваш, избий тая мафиотска *** която ни управлява, краде, пречи и закопава, щото на пръсти се броят, което не са престъпници! Ако не го сториш, повече няма да ти се моля нито ще ти пея - Алилуя! Всъщност, едва ли докато са живи и на власт ще се оправим? Няма как - престъпление сред престъпление вършат. амин! Ако не ги изтрепеш, значи си гей-враг Господи!

fallback