Снимка: Reuters
fallback

Когато Бил и Мелинда Гейтс канят през февруари избрани гости на вечерно парти в имението си в близост до Сиатъл, те отправят необичайна молба към гостите си – носете розово или платиненосиво облекло. Помещенията, в които двойката посреща поканените, са потопени специално за случая в розово-червена светлина.

Гейтс вдига чашата си за тост с Майкъл Ларсън. Неговият почетен гост сяда до него. Той е облечен с риза в любимия си розов цвят. "Имам доверие в Ларсън и разчитам напълно и изцяло на него", оповестява съоснователят на Microsoft пред около 40 поканени гости, пише The Wall Street Journal (WSJ).

"Фактът, че Мелинда и аз можем да реализираме нашата визия за един по-здрав и по-добре образован свят, дължим на това, което Майкъл направи през последните 20 години", хвали го Гейтс. На Ларсън може да благодари и за това, че може да спи добре през нощта, обяснява най-богатият човек в света.

Методът е прост: Ларсън прави парите, а Гейтс ги подарява. Още от 1994 г. насам 54-годишният Ларсън и компанията му Cascade Investment бдят над финансовата империя на Бил Гейтс.

Само няколко посветени хора обаче знаят от какво точно се състои състоянието на Гейтс или за тактическия подход на Ларсън за неговото увеличаване. И така трябва да си остане в съответствие с волята на двамата мъже. Cascade е частна компания и не изнася финансови резултати публично, а Ларсън използва всякакви похвати, за да скрие участието на Гейтс в инвестиционната фирма, като например инвестиции в имотни холдинги.

Ако екипът инвестира в недвижими имоти, той ще използва безсмислени имена на компании, за да не може сделките на Гейтс да бъдат веднага прозрени. По този начин например във владение на Гейтс преминаха шикозният Charles Hotel в Кеймбридж, Масачузетс, или голямото 200 акра ранчо в Уайоминг, принадлежало на Уилям Ф. Коди, легендарният "Бъфало Бил".

Също толкова незабележима е и централата на компанията на Майкъл Ларсън. Седалището на Cascade се намира в невзрачна сграда в покрайнините на Сиатъл. Но също толкова силно изразен е и защитният инстинкт, който Ларсън излага пред Гейтс, и който шеговито е наречен от член на екипа си "GatesKeeper" - алюзия за английската дума "gatekeeper" – портиер, който трябва да предотврати никой да не се промъкне незабелязано. Служителите, които напускат Cascade, често са карани да подпишат споразумения за конфиденциалност, които им забраняват да говорят за компанията, съобщават вътрешни източници.

Цялата история на Майкъл Ларсън четете в Investor.bg
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

до 7

преди 9 години

DOS не откраднат, а е купен от сиатълски програмист, Windows 3 не копие на Linux, a е откраднат от Macintosh, докато другаря Гейтс е подобрявал OS-а им.

15

Анонимен

преди 9 години

Да де, ама, защо са му толкова пари? Нека дава за благотворителност. Цял живот няма да му стигне да ги изхарчи, а на оня свят няма как да ги вземе. Виж, ако е женен, няма проблем...

14

dominici

преди 9 години

Значи човечеца 20 години помага на Гейст да си върши работата, а той сигурно прибира не малка сумичка затова. Сигурно е можел да направи някоя глупост и да се пробва да открадне нещо, но защо да го прави? Ако така разсъждаваха и нашите политици - да си работим, да свършим добра работа и с времето ще дойде признанието ни ... сега щяхме да сме на друг хал.

fallback