Снимка: архив, БулФото

Трите електроразпределителни дружества заявиха, че регулаторната комисия ДКЕВР не е обръщала внимание на предупрежденията им за рисковете за енергийната система.

ЧЕЗ е поискала още през юни 2013 година разрешение от ДКЕВР за външно финансиране на задълженията си към производителите на зелена енергия, стана ясно от изслушването на електроразпределителните дружества в енергийната комисия към Народното събрание.

Още по темата
Припомняме, че преди време депутатът от "Коалиция за България" Явор Куюмджиев препоръча ЕРП-тата да действат като всички търговски дружества - да направят дългосрочни планове за развитие и да се търси външно финансиране.

Изпълнителният директор на дружеството Кремена Стоянова обаче посочи, че имат нужда от разрешение за емитиране на дълг, а отговорът на енергийния регулатор през октомври 2013 година е, че решението за теглене на кредит се отлага. "Още нямаме отговор на това искане", заяви тя.

Към 2013 година дружеството е на загуба в размер на 16,39 млн. лева. Още от 2012 година то е алармирало за възможна декапитализация и рискове за цялата енергийна система.

През февруари 2014 година ЧЕЗ е уведомила ДКЕВР какви стъпки се кани да предприеме във връзка с прихващанията. Компанията в последните дни е поискала среща и с НЕК за изясняване на ситуацията и Стоянова се надява тези разговори да се проведат.

Именно с поемането на отговорността на всички по веригата ще бъде намерено решение на ситуацията, обясни изпълнителният директор на EVN Калина Трифонова. Тя посочи, че за проблема със задълженията към производителите на зелена енергия са уведомявали многократно енергийния регулатор.

Според Трифонова дефицитите са натрупани заради дългосрочната държавна политика, свързана с насърчаването на зелената енергия. Няма обаче адекватна политика за реализирането й. Така EVN и потребителите са били въвлечени, макар и не страна по казуса, и поставени по средата между ВЕИ-производителите и НЕК.

От Енерго Про обясниха, че „зеленият бум“ е бил през април, май и юни 2012 година, т.е след като ЕРП-тата са подали заявленията за цената на тока за новия ценови период. А по закон ВЕИ-мощности се присъединяват задължително.

За Енерго Про прихващането е било "въпрос на оцеляване", категоричен беше управителят на дружеството Стефан Абаджиев. Към декември 2013 година дружеството е било с оперативни загуби от 15 млн. лева и това е поставило под заплаха нормалното изпълнение на дейността им и застрашавало сигурността на доставките за клиентите.

Тази загуба е щяла да стане реална, ако през декември не са били прихванати 38 млн. лева. Така Енерго Про е завършило 2013 година с печалба, но конкретните финансови резултати още не са готови. През януари е направено ново прихващане, но през последните месеци дружеството не е извършвало прихващания, категоричен беше Абаджиев.

EVN също е започнало регулярно прихващане на загубите, за да не изпадне във финансова несъстоятелност. Дружествата бяха категорични, че ДКЕВР не е обръщала внимание на предупрежденията за заплахата за системата от тези недофинансирани разходи на НЕК. Според Калина Трифонова отнемането на лицензии няма да подобри ситуацията, а ще донесе допълнителни сътресения в системата. Според нея прихващането е нормална практика между търговски дружества и не е забранено от енергийните закони в страната.

Трите дружества уточниха и какви са инвестициите им в мрежата. От Енерго Про обясниха, че са вложили 494 млн. лева в мрежата, за ЧЕЗ сумата е 728 млн. лева, а за EVN - 1,2 млрд. лева. Заради спорове с депутатите в комисията каква част от тях са нормативно признати от енергийния регулатор и каква са привлечени (външно финансиране), ЕРП-тата се ангажираха да внесат допълнителни изяснителни доклади до два дни.

Още икономически новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase