Снимка: Investor.bg
fallback

Затвърждава се тенденцията за засилване на активността на българските граждани на пазара на ваканционни имоти, каза на пресконференция председателят на Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ) Иван Велков.

Купуват се имоти в населените места предимно по Южното Черноморие, включително селски къщи и парцели, но със собствени средства и за собствени нужди.

Средната цена на сделките е около 30–35 хил. евро, като при руските купувачи психологическата граница е 50 хил. долара.

Според Велков се наблюдава ръст и на пазара на дългосрочни наеми на ваканционни имоти, включително и от чужди клиенти.

От сдружението наблюдават една обичайна, по думите на Велков, тенденция – рязък ръст на посредниците при сделките с имоти в активния летен сезон. Според него всяка година през зимата броят на посредниците е около 7 – 8 хил. души, докато през лятото броят им нараства до 10,5 – 11 хил. души.

Тази година обаче ръстът се забелязва още през първото тримесечие спрямо последните три месеца на миналата година. Това вероятно се дължи на намаляването на „сивия“ сектор заради масовите проверки на данъчните.

Като цяло пазарът на имоти в големите градове в момента е в застой заради летния сезон, а в градовете до 100 хиляди жители се наблюдава обичайния и вече константен спад от 5-6% коментира и Йордан Петров от регионалната структура на НСНИ в Перник. Очакванията му са да има някакво раздвижване след края на лятото на фона на подоблрените оферти на банките за потенциалните купувачи на имоти.

На пазара обаче активни са предимно купувачи, които имат някакви спестявания и не разчитат основно на кредити, обобщи Иван Велков. По думите му в момента предлагането надвишава търсенето около десет пъти, а активното търсене би могло да се възстанови само със сигурност в доходите, а не спад на цените.

Да се въведе задължителна медиация при търговски спорове, свързани с пазара на имоти, предлага Националното сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ).

Велков поясни, че организацията продължава да получава сигнали от пострадали клиенти. В повечето случаи обаче не става въпрос за криминални деяния, а за правни проблеми, породени заради непрофесионално водене на преговорите и излъгани очаквания, посочи той.

Същевременно всяка година в Европейския съюз (ЕС) се водят десетки милиони съдебни дела, голяма част от които – заради търговски спорове. Съдебният процес ангажира огромни ресурси, които биха могли да бъдат „освободени“ и прилагани по друг начин, ако вместо дела се пристъпваше към медиация, допълни Велков.

Той посочи като пример Италия, която отскоро възстанови прилагането на задължителната медиация в изпълнение на европейска директива. Сдружението смята да покани на посещение и проф. Джузепе де Пало – един от най-големите експерти по медиация, от когото да почерпи опит във връзка с евентуални предложения за законодателни промени.

Още новини за пазара на имоти четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

31

ямх

преди 10 години

Бъфет каза, че уволнява мениджърите и веднага си купува местната медия.....с рекламни пари, медията му създава рекламна истерия и си продава стоката...уорън бъфет.... Днес, номера е патентован и който иска да го прилага си плаща!

30

Анонимен

преди 10 години

Нещо не ми излиза сметката на вашите ,,ваканционни имоти,,от по 35 м2. Копувам си една хубава селска къща и си я реставрирам ,във двора една беседка и малко теменушки и ето ви ги 30,40 хил евро .Вие си копуваите кутиика от гипсокартон.

29

!@#$%

преди 10 години

"Все повече българи купуват имоти по морето"********************************Пак не съм от повечето българи....Нищо-със заема, който правителството ще вземе...ще си купя и аз...:).Само трябва да се запиша като член на БСП,ДПС или АТАКА...:D

fallback