Илиян Василев. Снимка: архив, Булфото
fallback

Приватизацията е закъснял и неудачен вариант за българската енергетиката, коментира икономистът Илиян Василев в интервю за Bulgaria On Air. Според него трябва да бъдат потърсени нетрадиционни методи, особено в производството и износа на електричество, защото предприятията няма да издържат процедура по приватизация.

Като един нетрадиционен подход Василев описа договорите за дългосрочно изкупуване на енергия да бъдат обвързани с дял от собствеността в предприятието.

Агенцията за приватизация е остаряла, загубила значението си структура, която трябва да се преобразува и обедини с други ведомства и да се превърне във фонд за управление на публичната собственост, смята още експертът.

Според Василев основното предизвикателство пред новия министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев е тежкото финансово състояние в българската енергетика и на държавните енергийни дружества. Според него е необходим по-силен енергиен регулатор, както пренасочване на икономиката към производства, в които има устойчиво търсене.

Oще по темата

Сериозен проблем остават и дълговете на НЕК. По изискване на Брюксел от капитала на електрическата компания трябва да се изведат активите на ЕСО, но Василев се опасява, че това допълнително ще декапитализира енергийното дружество.

Експертът препоръча да бъде отстояван внимателно националният интерес по време на съдебното дело в Женева за АЕЦ "Белене" - проект, който БСП ожесточено защитава. Един от казусите, с които Народното събрание възможно най-скоро трябва  да се занимае, е именно дали да продължи или не проекта.

Що се отнася до цената на тока, Василев е на мнение, че  са необходими по-дългосрочни мерки относно  ценообразуването на електроенергията - не само схемата, обявена от икономическото министерство и енергийния регулатор. Илиан Василев не споделя и становището на Световната банка, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) трябва да бъде закрит, но признава, че реформите в него отдавна са закъснели.

"Проблемът е, че досега БЕХ трябваше да бъде преструктутиран, да се изчистят доблиращите функции. Той вече трябваше да бъде публично листвана компания, което щеше да наложи стандарти на прозрачност, на добри корпоративни практики, а не като сега - нито рак, нито щука, нещо като нищо на света", заяви Василев.

Още икономически новини четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Толев

преди 10 години

Човекът си разбира работата и се счита за водещия ни експерт по енергийна сигурност, но нещата са толкова зле, че не виждам изход без крах и след това съзидание. Чест му прави на автора, че въпреки че беше финансов консултант по АЕЦ "белене" и знае отвътре българо-руските отношение посмя да каже истината за Белене. Това вбеси Овчаров и дори сега и Богомил Манчев признава, че Белене няма шанс.

13

БЕХ

преди 10 години

БСП създадоха БЕХ, пак те искат да го закрият. БСП сложиха 10% плосък данък (добре за мен) и обещаваха да го махнат при предизборната вси компания , но сега се отказаха от това. БСП подписаха заробващите договори в енергетиката , а сега търсят виновни???!!!! и обещават да ги ревизират , ама няма как.

12

Анонимен

преди 10 години

До Анонимен -12- Ами като не е във властта, защо ще гласува с властта и дори ще получава областни управители?

fallback