Според американски анализатори шистовият проект в Европа е политически мотивиран. Снимка: архив, Reuters

Неотдавна имаше масови демонстрации срещу добива на шистов газ в Румъния и България. Американските компании активно лобират за шистова революция в Източна и Централна Европа. Всичко това се случва на фона на антируски лозунги, пише руското издание Правда.ру.

Енергийната независимост от Русия в момента е модна тенденция в европейските политически кръгове. Като обвиняват руския газов гигант Газпром, че надува цените на газа, много европейски лидери разчитат техните държави сами да разработват шистовите си залежи, се казва в материала на изданието.

Правда.ру цитира проучване, направено през 2011 година от Института за обществена политика "Бейкър" към Университета Райс, според което руският дял на европейския газов пазар до 2040 година ще спадне с 13 процента. През 2009 година делът на руския газ в Европа е бил 27 процента, а сега тази цифра не се е променила особено - равнището остава 29-30 процента.

В доклад, подготвен от американската Агенция за информация за енергията, е посочено, че общият обем на залежите на Румъния, Унгария и България е 538 милиарда кубични метра газ. За сравнение, планираният капацитет на газовия проект "Южен поток" е 63 милиарда кубични метра годишно.

В началото на април Румъния и САЩ в пристъп на стратегическо партньорство одобриха споразумение с Chevron за проучване и експлоатиране на газови находища в Източна Румъния, посочва Правда.ру.

В отговор на 4 април в 28 румънски града имаше протести срещу добива на шистов газ, които бяха подкрепени в българския град Добрич. Българите се опасяват, че добивът на газ в Румъния ще унищожи природните ресурси в съседните области, включително и в житницата на България Добруджа. Демонстрантите поискаха също така прокуратурата да разследва заинтересоваността на кмета Детелина Николова и всички длъжностни лица, съпровождали я при неотдавнашното й посещение в САЩ. Николова беше в Тексас, Пенсилвания и Колорадо, където се срещна с представители на фирми, разработващи шистов газ. Тя решително отхвърля обвиненията в корупция. В България засега Chevron не мина. През януари 2012 г. българското правителство отмени лиценза на фирмата за проучвания за шистов газ в Североизточна България, припомня електронното издание.

Правда.ру отбелязва, че през 2013 година в САЩ няма нито един кладенец за добив на шистов газ, който да е печеливш.

Американски анализатори уверяват, че шистовият проект е обречен. Според тях този проект е не само политически мотивиран, но е и поредният финансов балон, който ще се разрасне в Европа, подчертава онлайн изданието.

„Страните, в които се готвят да добиват шистов газ, ги очаква същото, което се случи у нас. На първо време – кратък бум, някакви нови работни места, но когато балонът се спука, ще остане лоша екология и разрушена инфраструктура като в градчето Димок. Така ще бъде и в Латвия, и в Ирландия, и в Украйна“, е убеден професорът от университета в Блумсбърг Уенди Лий.

САЩ искат да ангажират Източна и Централна Европа със собствените си ресурси и ресурсите на партньорите си (Норвегия, Саудитска Арабия). Америка плаши всички с монопола на Газпром, който всъщност не съществува.

"Шистовият съюз" вече е цел на Украйна, Полша, Молдова, Латвия, Литва, Естония и Великобритания. Според европейски експерти обаче количеството шистов газ, което може да се добива в ЕС, през 2030 година ще възлиза едва на 15 милиарда кубични метра годишно. Оптимистите посочват цифрата 40 милиарда кубични метра. Това обаче са само 3-5 процента от прогнозирания внос на природен газ. Очевидно такова малко повишение няма да промени пазарната ситуация, отбелязва сайтът.

Газпром не трябва да се притеснява особено. Износът на компанията за азиатските страни нараства, посочва в заключение Правда.ру.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase