Снимка: Getty Images/Guliver Photos

На днешния ден преди пет години съоснователят на миркоблога Twitter Джак Дорси публикува първото съобщение в сайта, който за няколко години ще се превърне в истинска културна забележителност, пише CNNMoney.

Twitter вече има 200 млн. потребители по целия свят, в това число лидери от сектора на технологиите, известни личности и президентът на САЩ. Началото обаче е трудно: през 2007 г. Twitter има средно около 5 000 туита на ден. През 2009 г. обаче социалната мрежа достига критичната си точка и се превръща в канал за излъчване на важни новини за големи събития.

В момента в Twitter има по 140 милиона туита на ден или повече от 1600 всяка секунда.

Най-драматичните моменти в историята на Twitter идват във времена на политически въстания. В Молдова, Иран, Тунис и Египет протестиращите го превръщат в комуникационен център, като използват уебсайта за координиране на плановете си и за предаване на посланието си.

Държавният департамент на САЩ призна нарастващата роля на Twitter в политиката, когато по време на протестите за изборите в Иран щатското правителство поиска от микроблога да отложи планираната си поддръжка и да запази функционирането си.

Друг съосновател на Twitter - Биз Стоун, казва в интервю за CNNMoney, че отдавна е имал интерес към демократизацията на информацията, така че хората да могат изразяват себе си, особено на местата, където нямат право на глас.

Интензивният растеж на социалната мрежа носи обаче и своите проблеми. Главната страница на сайта е често замествана от талисмана му - бял кит, който се появява при проблеми със зареждането, резултат от пиково използване от потребителите.

Освен това през 2008 година съоснователят на Twitter Евън Уилямс поема поста на главен изпълнителен директор от Дорси. Преди пет месеца той премина в ръцете на Дик Костоло, който допреди това е оперативен мениджър в компанията.

Неговата задача е да превърне микроблога в печеливш бизнес. Уебсайтът в момента има повече от 400 служители и получи солидно финансиране от 360 млн. долара от инвеститори през декември, но засега не успява да генерира приходи.

За да оцелее и през следващите пет години, голямото предизвикателство за Twitter ще бъде да трансформира блоговете в печалби. Търсачки като Google и Bing на Microsoft вече плащат на Twitter за достъп до публикациите му в реално време, а рекламата е друг източник на приходи. Задачата на Костоло е да намери достатъчно източници на приходи, за да оправдае пазарната оценка от близо 4 млрд. долара, която Twitter получи в края на миналата година.

Малко след това извънборсови сделки дадоха на Twitter капитализация от 7,7 млрд. долара.

Част от съоснователите на Twitter вече не са част от компанията. Джак Дорси работи в момента над мобилна платформа за разплащания в новата си компания Square, но казва, че каквото и да се случи с Twitter, уебсайтът вече е оставил наследство и е променил начина, по който се общува онлайн.

„Важното нещо, което научих от Twitter, са понятията за незабавност, прозрачност и достъпност”, казва Дорси. „Мисля, че Twitter направи много за комуникационния бранш.”

Още новини за технологии и комуникации четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase