Снимка: архив Булфото
fallback

Лицензът е само началото – има още много работа до приключване на казуса „КТБ”. Това е изводът в анализ на икономиста Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Докато основната част от политическото, общественото и експертното внимание е насочено към изплащането на гарантираните депозити в КТБ, все по-важни ще стават въпросите около процедурата по несъстоятелност на банката. Въпреки че процедурите по банкова и търговска несъстоятелност се различават, те имат редица сходства и будят спекулации, притеснения и несигурност.

Oще по темата
При обявяване на една банка в несъстоятелност съществуват две важни дати – дата на откриване на производството по несъстоятелност и дата на неплатежоспособността. И докато първата дата е ясна*, то втората е обгърната от въпросителни. Единственото, което е записано в Закона за банковата несъстоятелност е, че с обявяването на неплатежоспособността** на банката съдът също определя и началната ѝ дата, след което открива производство по несъстоятелност.

Искането на БНБ се основава на отрицателен капитал и нарушаване или заобикаляне на нормативни уредби.
В същия ден, в който БНБ отне лиценза на КТБ, централната банка отне и издаденото разрешение от 28 март 2014 г. за увеличение на капитала на КТБ чрез подчинен срочен дълг в размер на 35 млн. евро. Именно тук възниква проблемът с определяне датата на неплатежоспособност.

Дали това е датата на отмененото разрешение за увеличаване на капитала на КТБ от март 2013 г., което значи, че банката е работила с ниво на капитала под регулаторния минимум? Дали това е датата на началото на специалния надзор на КТБ, причина за който беше теглене на депозити и недостиг на ликвидност на банката? Дали това е датата на последната надзорна инспекция на БНБ, която е базирана на данни за банката към 30 септември 2014 г.?

Въпросът за началната дата на неплатежоспособността е от ключово значение, защото той е свързан с решения на съда в течение на производството по несъстоятелност.

Целия анализ четете в Investor.bg

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Крум

преди 9 години

хайде да го осъждат този Василев и да приключва сагата!

14

Венелин

преди 9 години

Активите ще се разграбят по напълно законен начин - чрез обезценка. То затова и беше този зор да фалира банката. Сметката естествено ще се плати от данъкоплатците, но проблема е, да не се наложи да се плаща двойно! Защото при закононарушения на БНБ (каквито и от самолет се виждат), акционерите ще претендират за нанесени вреди и спокойно могат да осъдят държавата да им плати още 700-800 милиона. А държавата и така го е закъсала...Де факто борда няма резерв, да покрие наличните левове с евро.

13

Бай Шано

преди 9 години

Валутния борд с изкуствения курс лев-евро ни крепи, защото тия милиони дето ще се печатат за да се платят влоговете биха направили долара пет лева при свободен курс

fallback