Снимка: Булфото

Поставяме следващата информация на вниманието не само на обикновените граждани, но и на директорите на затвори. Могат да очакват сериозно увеличаване на населеността там, ако новите наказания срещу кражбата на електропроводници, кабели, релси, жици, шахти – влязат в сила. А любителите на рефрена „най-обичам, тате, жица да крада” – да се замислят.

До 30 000 лева глоба и до 10 години затвор чакат братята българи, които бъдат хванати в това престъпление. Наказанието е още по-сурово за собствениците на пунктовете за вторични суровини – отново затвор (този път 8 години) и до 100 000 лева глоба.

В мотивите на законодателя пише, че евентуалното задействане на тази санкция ще действа и „по-ефективно” поради големия й размер. Какво се има предвид под „по-ефективно” – разясни в кулоарите на Народното събрание министърът на екологията Нона Караджова.

Целта била рязко да бъде намален броят на пунктовете за черни и цветни метали. Сега в цялата страна те надвишавали 2 300. „Всички ние сме свидетели какво търпи населението и икономиката на страната от кражба на инфраструктура. Електропреносни мрежи, шахти, табели, знаци по пътищата”, посочи Караджова. Затова новият закон предвижда пунктовете да бъдат изнесени извън населените места. „Не е редно в жилищните квартали да има пунктове. Има много причини – и хигиенни, и здравословни”, заяви Караджова.

Освен това собствениците ще бъдат задължени да монтират камери за видеонаблюдение, записите от които да бъдат готови да предадат при поискване от контролните органи. Ако всички пунктове в градовете бъдат закрити, вместо да сменят локацията си  – се очаква общият им брой да намалее около 8 пъти. Защото сега, извън населените места – черни и цветни метали се изкупуват в между 350 и 400 пункта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase