Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

През следващото десетилетие геополитическият риск ще има важна роля при управлението на активи. Ако се осъществи най-лошият сценарий за развой на събитията в Близкия изток, влизаме в моментална рецесия. С повишаването на цената на петрола разполагаемият доход на населението веднага пада. А и преди това рецесията чукаше на вратата и не дойде тази година само защото потребителите бяха много силни и харчеха. Това каза Симеон Керанов, портфейлен мениджър в "Карол Капитал Мениджмънт", в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.

"Най-добрите хеджове за геополитически риск обикновено са суровини и злато (разбира се, има и финансови инструменти като дериватите, но те понякога са доста скъпи). През следващите десетилетия те ще нараснат като стратегически актив - заради Зеления преход, заради средата на по-висока инфлация, която може би ще е характерна за това десетилетие спрямо предишното. Като цяло класът активи в десетгодишен период ще нарасне. Паралелно с това идва и причината, че той е най-добрият хедж за геополитически риск“.  

През това десетилетие геополитиката се връща на картата, подчерта гостът. „В десетилетието след финансовата криза от 2008 година този риск не беше актуален, не присъстваше никъде и никой не го отчиташе. Следващото десетилетие ще е обратното. Доста неща се обърнаха. Със сигурност ще присъства като риск и навсякъде ще се калкулира“."Откакто се заговори за търговска война между САЩ и Китай, а и с последвалата война между Русия и Украйна, в нашата индустрия живеем с презумпцията, че геополитическият риск винаги трябва да е калкулиран, когато се управляват пари".

"При най-лошия сценарий, ако конфликтът в Близкия изток нарасне в пълномащабен, тоест и Иран бъде замесен, тогава веднага и с много ще се вдигне цената на петрола - над 120 долара на барел. Това по-скоро не е главният ни сценарий, но това е геополитика. Не можем да знаем със сигурност, защото са замесени прекалено много политически страни“.

Другите варианти са конфликтът да остане на местно ниво и да бъде подкрепян от други държави, но не открито. В такъв случай цената няма да се покачи много и по-скоро ще се задържи на настоящите нива.

Въпреки агресивния тон на Иран вероятността за пълномащабен спор не е голяма, прогнозира гостът.

"Прекалено много страни са замесени. Самият Иран едва ли ще има чак такава добавена стойност, ако спорът стане пълномащабен".

"Но, ако сме в този най-лош сценарий и те са замесени, суровините и златото са най-добрият хедж. Там цените ще нараснат. Вторият хедж са държавните облигации. Още първия ден, когато "Хамас" атакува Израел, цената на държавните облигации се вдигна, тоест доходността по тях падна, но когато доходността пада цената се вдига. Връзката е обратно пропорционална. Така че държавните облигации веднага, независимо от прогнози за инфлация и т.н., моментално изиграха ролята на дефанзивен актив и цените се повишиха“, оясни гостът.

Едно покачване на петрола винаги е „тригър“ за рецесия, добави Керанов. „Така че, качи ли се петролът над 120 долара за барел, това значи повече разходи за транспортни компании, по-малко харчене на потребители. Моменталният ефект при най-лошия сценарий ще бъде около 2 процентни пункта от БВП. Тогава ще влезем в рецесия. Тогава активите, чиято цената ще нарасне, ще са държавните облигации и суровините“, допълни Керанов.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase