Снимка: Reuters

"Тръмп хвърли в смут близкоизточната политика заради Сирия", е заглавието на в. "Ню Йорк таймс".

Президентът Доналд Тръмп вчера хвърли в смут политиката за Близкия изток с поредица от противоречащи си сигнали, след като обещанието му да изтегли американските сили от региона предизвика бунт сред републиканците в Конгреса и протести от съюзници на САЩ, пише американският ежедневник.

Тръмп защити обявеното в неделя вечерта от Белия дом решение да се разчисти пътят за турска военна операция срещу кюрдските съюзници на САЩ в Северна Сирия, като каза, че "е време да се изтеглим", а други "да намерят решение на ситуацията".

Това негово изказване обаче породи масово неодобрение от републиканците, включително от някои от най-твърдите му съюзници, с някои от най-острите критики, които са отправяни към външнополитическо решение на Тръмп. В отговор президентът на САЩ рязко промени позицията си и каза, че ще озапти Турция.

"Ако Турция направи нещо, което аз, в своята велика и несравнима мъдрост, преценя, че е недопустимо, аз напълно ще унищожа и залича Икономиката на Турция (правил съм го и преди!)", написа американският президент в Тwitter.

Тръмп не обясни какво смята за недопустимо, но негови сътрудници подчертаха, че той не е дал зелена светлина за нахлуване. Представител на министерството на отбраната на САЩ заяви, че заплахата на президента да унищожи турската икономика ясно показва, че Тръмп не е одобрил турска атака I,eyw кюрдите, отбелязва "Ню Йорк таймс".

Президентът на САЩ бе подложен на порой от критики от републиканците, след като конгресмени изразиха недоволството си от плана му да изтегли американските войски от Североизточна Сирия. Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл заяви, че това би подкопало националната сигурност на САЩ и може да е от полза за терористите от "Ислямска държава", пише в. "Вашингтон пост".

В рядка публична проява на разногласие с Тръмп Макконъл каза, че мнозинството сенатори не са съгласни с неочакваното съобщение на президента за изтегляне на войски, навеждайки на мисълта, че Сенатът може официално да се противопостави на това решение, отбелязва американският ежедневник.

Още по темата

"Прибързано изтегляне на военни сили на САЩ от Сирия ще е от полза само за Русия, Иран и режима на Асад. Това също така би увеличило риска "Ислямска държава" и други терористични групировки да се прегрупират", се казва в изявление на Макконъл, цитирано от вестника.

Редица сенатори заявиха, че такъв ход на Тръмп би подкопал надеждността на САЩ, защото това би означавало да бъдат изоставени съюзените със САЩ кюрдски бойци, които Турция отдавна заплашва с военно настъпление в Северна Сирия.

"Предателството към кюрдите сериозно ще навреди на надеждността ни като съюзник в целия свят. Президентът Тръмп трябва незабавно да преразгледа това решение", каза сенатор Патрик Туми.

Това растящо противопоставяне означава, че Тръмп е изправен пред някои от най-острите критики, които някога е получавал от партията си, в момент, когато политическото му оцеляване може да е в ръцете на републиканските сенатори, които са защитната му стена срещу растяща заплаха от импийчмънт заради искането му чуждестранни правителства да разследват негови политически съперници, отбелязва "Вашингтон пост".

Британският вестник "Гардиън" пише, че в разговор с Тръмп турският президент Ердоган го е предупредил, че се готви да настъпи срещу кюрдите в Северна Сирия, и след това се е появило изявлението на Белия дом, че САЩ изтеглят войските си от този район.

Кюрдските сили в Сирия, които изиграха водеща роля за победата над "Ислямска държава", заявиха, че след започналото изтегляне на американските военни сили съдбата на десетки хиляди заподозрени бойци на ИД и семействата им не е ясна, пише изданието, цитирано от БТА.

Във военната кампания срещу "Ислямска държава" Сирийските демократични сили (СДС), където превес имат кюрдите, поеха основната част от сухопътните боеве и загубиха 11 000 души.

Тръмп и Сирийските демократични сили многократно са призовавали европейските държави да репатрират около 20 000 чужденци, които в момента са държани в плен в Североизточна Сирия.

Говорителят на СДС Амджед Осман заяви, че не е ясно какво ще се случи с тези пленници. "Многократно призовахме чуждите държави да поемат отговорността за своите граждани, които са членове на ИД. Отговор обаче нямаше", каза той.

Не е ясно дали Турция има капацитета - или желанието - да поеме охраната на пленниците, които са държани в пренаселени кюрдски затвори и лагери. Има предупреждения, че екстремистите използват тези затвори, за да се прегрупират, отбелязва "Гардиън".
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase