Снимка: Pixabay

В България вече е ясно, че цените на имотите и кредитите към тях са високи. Въпреки продължаващата инфлация и високите лихвени проценти, в няколко европейски държави цените на апартаменти и къщи също продължават да се покачват.

Според проучване на агенция за недвижими имоти, Сърбия взима приза за най-рязък ръст на цените на апартаментите от 2023 до 2024 г. Литва е на второ място, а Румъния е на трето място. Малта и Испания също отбелязаха значително увеличение на цените на апартаментите през последната година, пише “24 часа”.

Въпреки че Сърбия отбеляза най-голямото увеличение на цените на апартаментите през годината, Швейцария все още запазва най-високата цена на квадратен метър от 18 781 евро. В другата крайност е Гърция, където има най-ниската цена на квадратен метър - 2899 евро.

В Сърбия цените на апартаментите на квадратен метър скочиха с близо 83% от 2023 г. до 2024 г., до около 3721 евро, но средният доход не изглежда да се увеличава с този темп, достигайки средно 764 евро на месец. Разходите за живот обаче са относително ниски в Сърбия - 641 евро на месец, което потенциално смекчава донякъде експоненциалното покачване на цените на апартаментите.

Трябва да отбележим обаче една особеност при съседите - въпреки че цените на апартаментите рязко са се повишили, лихвите по жилищните кредити все още са доста ниски. Има и много инвестиции в имоти от граждани, които се опитват да насочат валутните си спестявания в сектора.

Това често е един от най-печелившите начини за инвестиране на чуждестранна валута в Сърбия, тъй като спестяванията в чуждестранна валута носят много малка лихва в банките. От друга страна, колебанията на валутния курс продължават да представляват голяма заплаха.

Директното инвестиране в сръбски недвижими имоти също има повече смисъл за хората с нетрадиционни или гъвкави работни места, тъй като без постоянна работа те нямат голяма надежда да получат банкови жилищни заеми. Липсата на други подходящи инвестиционни възможности също доведе до допълнителен интерес към сектора на недвижимите имоти.

Войната между Русия и Украйна отново се намесва и доведе до голям приток на руски и украински наематели в Сърбия през последните няколко месеца, търсещи да избягат от войната. В резултат на това те обикновено предлагат да платят повече за апартаменти, което води до това наемодателите често да гонят настоящите наематели, за да ги настанят.

Цените на апартаментите в Литва скочили средно със 75% до 4841 долара за 2024 година, а разходите за живот са малко по-високи от тези в Сърбия - средно 828 долара на месец. Средните заплати обаче са почти двойно по-високи от сръбската ставка от 1624 долара на месец.

В страната също се наблюдава значително увеличение на разходите за строителни материали, както и разходите за труд. През последните няколко години много повече IT компании създадоха база във Вилнюс и други по-големи градове, поради относително ниските оперативни разходи. В резултат на това има наплив от служители и техните семейства, които търсят апартаменти в тези райони.

На трето място в класацията е Румъния със 75% скок в цените на апартаментите при 3185 долара за квадратен метър. Въпреки това разходите за живот все още са значително ниски в сравнение със западноевропейските колеги - 679 долара. От друга страна, средният доход също беше умерено нисък - 1093 долара.

Цените на апартаментите в Румъния отбелязаха голямо увеличение през последните няколко години поради повишеното търсене и недостига на нови апартаменти. Това се дължи главно на по-високите разходи за строителство, както и на недостига на работна ръка и неподдържащите фискални мерки.

Развитието на инфраструктурата се увеличава през последните няколко години и заплатите също така растящи донякъде доведоха до нарастващо търсене в сектора на недвижимите имоти напоследък.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase