Снимка: БГНЕС

Сърбия гласува за отстраняването на Русия от Съвета по правата на човека в ООН и това показва радикален обрат от водената балансирана политика от президента Александър Вучич и правителството, заяви председателят на Демократическата партия на Сърбия Милош Йованович, цитиран от агенция ФоНет, предаде БТА.

Според оценката му "с новото скандално решение на управляващите, с което те, противно на волята на мнозинството граждани, нарежда Сърбия на страната на неприятелските на Русия държави, нанася неизмерими вреди на държавните и националните интереси". "Забиването на нож в гърба на приятелска държава, която защитава в Съвета за сигурност на ООН териториалната цялост на Сърбия и ѝ осигурява енергийна стабилност, не може да се тълкува като необмисленост, а като решение с добре изчислени последици", каза Йованович.

Още по темата
Анализаторът Владе Радулович посочва на свой ред, че Русия няма да остави без последствия гласуването на Сърбия, особено ако се стигне до по-нататъшни и по-конкретни ходове спрямо Руската федерация, съобщава вестник Данас. Това би поставило въпроса за енергетиката и Сръбската петролна компания НИС, 51 процента от която е собственост на Газпромнефт, каза той.

Радулович отбелязва силните връзки на Русия с крайнодесни и екстремистки организации в Сърбия, които в случай на необходимост може да бъдат използвани като механизъм за предизвикване на протести, безредици и конфликти. Във връзка с мнението на проруски сръбски личности, че като последица от гласуването Русия може да прекрати подкрепата си за Сърбия предимно по въпроса за Косово, той посочва, че и Китай има право на вето в Съвета да сигурност на ООН, който през годините по-често от Русия е бил на страната на СР Югославия или Сърбия.

Общо 93 държави, сред които западнобалканските Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина, гласуваха за отстраняване на Русия от Съвета по правата на човека в ООН.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase