Снимка: БГНЕС
fallback

След двудневни разгорещени дебати депутатите в Скопие дадоха зелена светлина на състава на новото коалиционно правителство на Северна Македония. Кабинетът, начело със Социалдемократическия съюз на Зоран Заев, получи подкрепата на 62-ма депутати. Каква е цената на това решение?

"Уговорките бяха едно голяма наддаване и надлъгване. Двете страни се опитваха да ползват цялостния си арсенал. Албанците се оказаха по-добрият играч. Тяхната тактика беше да искат максималното", каза за "Денят ON AIR" доц. Спас Ташев от БАН.

Според него е имало шок сред обществеността в Скопие, а Заев се е опитал да парира част от исканията на албанците.

"Чрез купуване на депутати той се опита да си осигури мнозинство, но не успя. В политическото пространство се роди идеята за ротационен премиер. В последните 100 дни на управлението на кабинета премиер на Северна Македония ще е албанец", обясни доц. Ташев.

Той добави, че албанските политици следват своите национални интереси.

"Ако албанското общество се групира около политически център в Тирана, ние изоставаме в тази насока. Факторът на промяна в Северна Македония е т. нар. балкански геополитически хоризонтал. По него може да има промяна на Балканите и Сърбия и Гърция да загубят влиянието, което са имали от Балканската война насам", подчерта Спас Ташев в ефира на Bulgaria ON AIR

По думите му ключът за българо-македонските отношения ще е и в ръцете на албанските политици в Северна Македония и София трябва да развива изключително активна дипломация с Тирана.

"Ровенето в миналото е една малка част от това, което трябва да свършим. Скопие започна реконструкция на пътя от Крива паланка до българската граница. Ние на думи искаме Македония да се сближава с нас, но нашите действия не са насочени в тази посока. Това е една демагогия, която вече 30 г. няма оправдание", посочи експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Лицемерие

преди 3 години

Всичко е наоразно безмислено инще свърши по един начин както винаги, ще има отцепване на територии и то на само на верска основа. Така е от 2000 г поне. За това не ттябва да се допускат формирането на малцинства с различна религия от основната повече от 3 процента от населението. Като стигне 5 пр и започват проблемите. Има американско изследване за това и точно за това цру вкарва фесове с ПРАВА в европа, за да е вечно нажежено а те ръжена на ПРАВАТА. Всички албанци в Ал и турци в Турция!

25

Един Българин

преди 3 години

Като са изтикали албанците от Сърбия, защо ще се отказват от Прешевската долина в замяна на Сръбска Митровица?Арнаутите/ албанците/ никога не са ни били приятели, но поради глупостите на сърбите станахме съюзници.Въпроса е, че ние външна политика на Балканите на практика нямаме.

24

Анонимен

преди 3 години

От югославските и косовски албанци,трепери от страх цяла Европа,дори полицаите се страхуват от тях. Албанците от Албания са друга бира,но не те са в Македония,а косовските албанци-мафиоти.Глупаците македонци се отрекоха от българското си потекло и България и сега това ще ги унищожи,в бъдеще ще говорят на албански,***!Сърбите ги избиваха жестоко,направиха ги насила македонци,а сега превилегированото дете на сърбите - албанците, ще ги довършат

fallback