Снимка: БГНЕС
fallback

Гърция затвори мигрантските лагери на островите заради опасения от разрастване на епидемията от коронавируса, пише британският вестник The Guardian, цитиран от „Фокус“.

Oще по темата

След като миналата седмица Шенгенската зона затвори външните си граници, в ход, предназначен да замени затварянето на националните граници на държавите-членки срещу внесена отвън инфекция с Covid-19, някои вътрешни граници също бяха затворени в Европа. В деня след съобщението на Европейската комисия, гръцкото правителство въведе набор от мерки, които ще се прилагат за мигрантските лагери на гръцките острови.

От сряда лагерите са затворени от 19:00 до 7:00. През деня се допуска само по един човек от семейство да излиза, а полицията контролира движението им. Някои лагери, на островите Лерос и Кос, са затворени изцяло.

Междувременно влизането в приемните центрове на лагерите е временно забранено, с изключение на тези, които работят там, а пристигащите са подложени на задължителна проверка на температурата. Мерките се отнасят само за лагерите, а не за населението на островите.

В петте гръцки островни „горещи точки“, които приютяват около 42 000 души, е регистриран един случай на Covid-19. Засегнатото лице е жител на остров Лесбос. Досега не е имало случаи в лагерите.

Правителството забрани масовите събирания и призовава гърците да практикуват социално дистанциране. Тринадесет болници в континенталната част са реорганизирани за лечение на Covid-19.

„Налагането на това ограничение на движението на хората от лагерите, а не на никой друг на островите, е неприемливо и дискриминационно“, казва Апостолос Веизис, директор на отдела за медицинска оперативна поддръжка на „лекари без граници“ в Гърция. „Вие заключвате деца, жени и мъже в силно пренаселени лагери, където санитарните и хигиенните условия са ужасяващи.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

ммм

преди 4 години

1990 година имаше подписка за премахване на ергенския данък. Аз тогава бях ерген. Бях научен работник в един от най-старите научни звена в страната. От 127 човека, само 3 (трима) бяхме против премахването на ергенския данък.Колектива уж беше млад. Имаше 45 мъже и жени които не бяха семейни; за изминалите 30 години никои от тях не създаде семейство.Част от тези ергени са единствени деца!Смятам, че парите за децките трябва да идват ергенсикя данък и тогава ще видя % на незадомените хора.

16

ммм

преди 4 години

Ако се въведе ергенския данък, ще има пари в Държавата, например за детски.Ето от къде ще бъдат детските - от ергенски данък.Но детски за тези които са навършили вече 19 години.Правими впечатление, млади хора по 40-45 години, уж имат приятелки, но не желаят да имат деца; техните родители са почти на 80 години.Всичко е толкова странно, но все пак нещо трябва да се промени в тази посока.

15

ммм

преди 4 години

През далечната 1990 година по предложение на Емил Кошлуков беше премахнат ергенския данък в България.С Решение на МС (1982г.) всеки който навърши 25 и не е семеен плаща 5% от брутната си заплата, при навършване на 30г. - 10%, а след 35 г. -15%. Ергенския данък се заплащаше до 55 годишната възраст.Да, при него имаше и много императиви, но в Държавата влизаха пари.А сега?Сега хем си млад, хем не мислиш за дом, семейство, за нищо, но ... задължително искаш от Държавата.

fallback