Снимка: Reuters
fallback

Замърсяването на въздуха в столицата на Босна и Херцеговина Сараево е достигнало опасно равнище през последните дни, предаде Асошиейтед прес, като се позова на босненските власти.

Властите забраниха движението на товарни автомобили, отмениха публичните прояви на открито и предупредиха хората да не излизат.

Други предприети мерки са намаляване на температурата на централното отопление, което работи на въглища, и забрана на строителни работи, при които се произвежда прах.

Тези мерки бяха наложени през седмицата от регионалното правителство в Сараево. Властите съобщиха, че през последните три дни стойността на праховите частици във въздуха е била най-малко два пъти, а понякога и пет пъти по-висока от лимита в ЕС от 50 микрограма на кубичен метър.

Босненската столица е разположена в долина и е заобиколена от високи планини, пише БТА. Градът винаги е страдал от високи концентрации на мъгла, смог и прах. Положението обаче се влоши през последното десетилетие заради построяването на високи сгради, които блокират движението на въздуха, старите и силно замърсяващи околната среда автомобили и увеличената употреба на отопление на въглища.

Според неотдавнашен доклад на Програмата на ООН за околна среда жителите на Сараево са изложени на едни от най-високите концентрации на замърсяване на въздуха в Европа. ООН посочи, че това намалява продължителността на живота в страната с до 1,3 години.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

Анонимен

преди 4 години

За какволи не се хвърлят пари , а за измиване на улиците не се предвиждат . Кал и прахоляк навсякъде гледаме а сме се вторачили в печките на дърва . Дърва са се използвали винаги и не са те причината за прахоляка по улиците . Задръстването сутрин и вечер , второ и трето употребни коли напълниха града . Такава пушилка и изгорели газове никога не е имало ,но мърсотията от неизмитите улици надминава всичко останало .

12

Анонимен

преди 4 години

Със или без зелен билет, замърсяването си остава на същото ниво. Транспортът е прекалено малък замърсител на въздуха, за да може зеленият билет да окаже някакво влияние на нивото на замърсяване.

11

Анонимен

преди 4 години

Два пъти надвишение и в Босна взимат мерки. Три път надвишение в София и фандъка обяснява, че не било достатъчно мръсно за зелен билет и мерки - нулеви. Колко е хубаво да живееш в територията - собственост на ГЕРБ.

fallback