Снимка: Reuters

Ужасен вятър, бурно море и бързо разпространяващ се огън! Това е смъртоносната смесица, предизвикала националната трагедия в Гърция през последните часове. 

В капана между пожара и силните вълни смъртта си намериха над 70 души, над сто са ранените, има и много, които са в неизвестност.

За ужаса от първо лице разказват много българи, станали свидетели на смъртоносните пламъци.
Една от тях е Диляна Иванова, българка, която живее от години в Гърция. Тя е администратор на сайта "Българи в Гърция" и поддържа контакти с наши сънародници в южната ни съседка.

Още по темата

"Не е било възможно да се избегне трагедията, защото хората са останали в капан", каза тя пред "Монитор".
Диляна обясни, че някои са се спасявали в морето, но на много малко места брегът в района е равен.

"Повечето е скалист и почти няма стъпала за слизане до морето. Затова и имало хора, които са скачали направо от високото", описва ужаса българката.

Когато огънят е стигнал до самия бряг, хората, търсещи спасение, започнали да влизат във водата.

"Има едно семейство, изкарало пет-шест часа във водата, държейки се за някакви камъни. Семейството е от баба и четири дечица. Те са били в последната къща на самия бряг. Да, от къщата е имало прекрасна гледка, но как са успели да слязат по скалите, не знам. Било е неописуемо! Огънят ги гони, те слизат във водата и се хващат за някакви скали. Около 60 души са били в тази ситуация в малки заливчета, семейства, съседи. Но не всеки е издържал, защото е било тъмно и късно. Вятърът е бил ужасен, а морето бурно", описва огнената драма жената.
Доброволци и спасители се притекли на помощ на бедстващите в морето.

"Вадили са ги от морето с лодки, с корабчета, кой с каквото можел помагал. Полицията също е спасявала. Казват, че пожарът в Мати се е разразил точно за десет минути. Вятърът е разпространил пламъците буквално за секунди. Никой не е можел да реагира", разказва още Диляна.

Имало е хора, които са влезли в колите си и са тръгнали.

"Били са група от коли, но огънят им препречва пътя и са се върнали обратно към морето да се спасяват във водата. Колите изгарят, а после пламъците поглъщат и самите тях", описва от ужаса българката.

Тя разказва и за мястото, станало сцена на голямата трагедия. То представлява гориста местност, която прилича на вилните зони в България.

"Преди 50-60 години предците на хората, които живеят там, са купували имоти и сега техните внуци са си построили хубави къщи. Става въпрос за хубави имоти", уточнява Диляна.

Някои от обитателите им имат къщи и в Атина и ходят само за лятото в тях, но повечето живеят в района постоянно, там качеството на живот било много добро.

Точно до Мати, един от най-пострадалите градове, има много детски лагери. Има туристически бази, има бази към общините. Има и санаториуми за белдробни и други заболявания.

"Мати е малко градче, може да се каже и предградие. Намира се на четири километра от Рафина, на 7 километра от Маратона и на 25 километра от центъра на Атина. Води се към община Рафина, има пристанище.Трагедията можеше да бъде неописуема. Слава Богу, че ситуацията беше овладяна", категорична е българката.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase