Кадър: Bulgaria ON AIR

Разгневени от действията на правителството, десетки хиляди румънци излязоха по улиците да протестират. Демонстрациите бяха провокирани от остро критикувания план на управляващата социалдемократическа партия за реформа в съдебната система. Плановете за реформи си навлякоха критиката и от страна на ЕК, тъй като съдебната система се поставя под политически контрол.

"Ноември е преломен момент за румънците, независимо в коя година. Парадокс в румънската душа – не са доволни от управлението на демократите, но сега правителството пак е демократично. Това се случва, защото младите протестират и не гласуват, а до урните отиват само възрастните хора", отбеляза журналистът на Bulgaria ON AIR Мартина Ганчева.

В студиото на "България сутрин" тя посочи още, че никой в северната ни съседка няма интерес от нови избори.

Още по темата

"Докладът на ЕК е критичен, но румънците са изключително напред в борбата с корупцията. Критиката на Брюксел е, че правителството дава крачка назад. В момента борбата с корупцията в Румъния е много по-напред от нас. Реално е по-напред, с по-високи заплати", поясни журналистът Владимир Береану.

Относно парадокса на румънските избори той подчерта, че принципно се избира партия, която да е икономически най-подготвена да управлява. И наистина социалдемократическата партия е най-подготвена, тъй като е най-дълго време в политиката, но това означава, че е и най-много корумпирана, а оттам и критиката от Брюксел, допълни Береану.

За финал на разговора гостите завършиха с не чак толкова оптимистичното твърдение, че в България няма гражданско общество и подобни задружни протести все още не могат да се видят.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase