Еди Рама. Снимка: Reuters
fallback

От години корупцията, наркотиците и бедността парализират Албания. След изборите в неделя обаче има надежди: страната разполага с всички шансове да излезе от бъркотията и да стане за пример на Западните Балкани, пише Дойче веле.

Досегашният премиер на Албания Еди Рама е безспорният победител на изборите, които се проведоха в неделя. Той постигна блестящ резултат за своята Социалистическа партия. Същевременно най-важната опозиционна формация - Демократическата партия - претърпя сериозно поражение.

Еди Рама дори вече не се нуждае от досегашния си коалиционен партньор - Социалистическото движение за интеграция. Избирателите отново му гласуваха доверие и го възнаградиха с абсолютно мнозинство в парламента. Те са уверени, че досегашният премиер може да води Албания напред. В негово лице албанците виждат лидер, който въплъщава в себе си пробивна сила и стремеж към модернизация. И те го харесват именно заради това.

Еди Рама успешно комбинира албанския национален фолклор с европейската откритост. Той дава надежди както на своите сънародници, така и на европейските си партньори и кредитори. Сега обаче трябва да докаже, че ще успее най-сетне да отведе Албания в Европа.

Корупция, дроги, шуробаджанащина

Еди Рама е изправен пред тежки задачи. През последните години много от планираните реформи бяха забавени, защото двете големи партии се блокираха взаимно. Сега на практика Рама има пълната свобода да ги осъществи. Албания се нуждае спешно от тях.

Корупцията, наркотиците и бедността парализират страната. Хиляди албанци са стегнали куфарите си, за да търсят щастието си някъде в чужбина, тъй като не виждат никаква перспектива у дома.

Агендата на новото правителство е дълга, но ясна: трябва да се проведат правосъдна и икономическа реформа, да се поведат решителни битки срещу шуробаджанащината и производството на наркотици, както и да се предприемат сериозни стъпки срещу религиозния екстремизъм. Именно това са и изискванията на международните кредитори и на ЕС към балканската страна, която е кандидат за членство в ЕС от 2014 година.

През последните години ЕС и особено Германия подкрепяха стабилно Албания. Сега обаче те очакват видим напредък. За разлика от някои съседни страни от Западните Балкани в Албания ЕС все още се радва на голямо доверие. Еди Рама също не е проиграл доверието на партньорите. И това са добри предпоставки за идните месеци и години, които новият стар премиер трябва да използва.

Сега Албания разполага с всички шансове да излезе от бъркотията и да се превърне в модел за подражание на Западните Балкани.

За тази цел обаче трябва да се провежда политика, която да се основава единствено на върховенството на закона. Само тогава икономиката ще може да се развива добре в дългосрочен план. Само тогава хората ще искат да градят бъдещето си в собствената си страна, а не извън нея.

Ниска избирателна активност

Изборите в Албания преминаха изненадващо гладко и спокойно. И това е забележително с оглед на дългогодишните вътрешнополитически препирни и продължилия седмици наред опозиционен бойкот на парламента. Избирателната активност обаче беше рекордно ниска. Възможно е това да се дължи на големите жеги или пък на Рамадана. Говори се, че вина за това имат и остарелите избирателни списъци, в които все още фигурират много междувременно починали избиратели. Впрочем, новото правителство трябва да предприеме решителни стъпки и в това отношение, защото през изминалите години имаше много манипулации с избирателните списъци.

Сега е важно и друго: победената опозиция трябва бързо да започне да води съдържателна и силна опозиционна политика. Демокрацията има нужда от активна и конструктивна опозиция по отношение на предстоящите реформи, както и от демократичен контрол на победителите от Социалистическата партия.

А дали въпреки болезнените реформи диалогът между премиера Еди Рама и встъпващия в длъжност на 24 юли президент Илир Мета ще бъде успешен? До деня на изборите двамата бяха върли противници. Сега обаче те трябва да покажат, че демократичните институции могат да функционират успешно дори и когато са ръководени от бивши съперници.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

вмро

преди 6 години

албанския език е корена на индоевропейските езици тоест най-стария език на европейския континент...доста глупости прочетох тука но за съжаление истината е че те са много честни и верни хора... ако имаш верен приятел албанец никога няма да те остави в кал, дори и да го плати с глава това пак ще те помага... но и не харесват много много да ги закачват, имат гордост и морал...

16

Анонимен

преди 6 години

Нас ни измъчват същите неща, но няма да се учудя ако Албания ни изпревари в развитието си. Те и за Румъния разправяха, че е много по-зле от нас ама сега я ги вижте колко дръпнаха напред. Нашите муТро-маЕмуно-мафЕоти като не стават така ще е.

15

Анонимен

преди 6 години

Същите като нас, само мафията им е по-добра от нашата. Друга разлика не виждам. Не броя религията

fallback