Снимка: архив, Reuters

Полицията в Анкара извършва обиски във Военномедицинската академия Гюлхане (ГАТА) в рамките на разследване срещу т.нар. Фетуллахистка терористична организация (ФЕТО), предаде турската частна телевизия НТВ.

Издадени са заповеди за арест на сто лица, сред които има и лекари.

Днешните действия на полицията са част от по-мащабна кампания на властите, предприета след опита за преврат на 15 юли. Тя е насочена срещу лица, заподозрени за връзки с ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, обвиняван от правителството, че стои зад осуетения преврат. Гюлен отхвърля тези обвинения.

Още по темата

Военномедицинската академия Гюлхане е най-голямата военна болница от общо три в столицата Анкара, уточнява АФП.

Засега не е известно дали членове на персонала на болницата са вече задържани, отбелязва агенцията.

Турски отговорен представител, пожелал анонимност, посочи пред АФП, че са издадени заповеди за арест срещу 98 членове на персонала на болницата, "включително военни лекари".

Източникът уточни, че персоналът на болницата е заподозрян, че е позволил навлизането на привърженици на Гюлен в армията и бързото им издигане във военната кариера чрез подходящи медицински заключения.

ГАТА е решаваща, защото там се правят медицинските изследвания и заключенията за годност за военна служба, обясни източникът.
       
Съществуват надеждни данни, които навеждат на мисълта, че членовете на ФЕТО са проникнали в тази /болнична/ институция, за да забавят професионалното израстване на техни съперници в армията и да позволят на свои привърженици да напредват бързо в кариерата си, уточни цитираният турски представител.
       
Досега чистката, предприета в Турция след опита за преврат, засегна с пълна сила армията, от която бяха отстранени почти половината от нейните генерали. Кампанията срещу привърженици на организацията на Гюлен обхвана също правосъдието, образованието и медиите.
        
Секторът на здравеопазването изглеждаше пощаден от чистката срещу "гюленисти", довела до поставянето под арест на над 10 000 души. Но неотдавна с указ Военномедицинската академия Гюлхане (ГАТА) и другите военни болници преминаха на подчинение на министерството на здравеопазването, отбелязва АФП.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase