Снимка: Reuters
fallback

Продължилата месец и половина стачка на гръцките фермери на ГКПП Кулата-Промахон не отказа хилядите българи, които поеха към южната ни съседка за 4-те почивни дни.

Колоните от леки коли бяха в сряда вечерта и в четвъртък до обяд. Малко хора са отказали резервациите си, а някои са изчакали вдигането на блокадата, за да потърсят оферти в последния момент.

Причината е, че резервациите са направени през януари и повечето туристи не са ги отказали, за да не загубят даденото капаро.

Oще по темата

"Возя група за сравнително голям хотел на Халкидики. Собственикът ми е познат и ми каза, че няма отложени резервации за нашите почивни дни", коментира пред "24 часа" шофьор на микробус, който в сряда следобед премина с 10-ина туристи през ГКПП Кулата.

"Направихме си резервацията през интернет преди 10-ина дни. Тогава стачката на гърците беше в разгара си, а и нашите превозвачи блокираха за седмица пункта и за леки коли. Обадихме се в хотела да я отменим. Бяхме превели половината сума, като се разбрахме да ни върнат част от нея.

В неделя обаче пак се обадихме да потвърдим, ако има свободни места, и нямаше проблем. Дори ни предложиха 1 нощувка безплатно на 2 март и затова тръгнахме", обясни Красимир Стоилов.

Той допълни, че по това време в Гърция хотелите не са натоварени и собствениците били склонни да правят големи отстъпки. Много българи с предварителни резервации до последно не са ги отложили, надявайки се, че блокадата ще се вдигне.

"Щом разбрахме, че времето се затопля, стана ясно, че гърците няма повече да стоят с тракторите на Кулата, защото ги чака полска работа. Рискувахме и сега ще минем спокойно границата.

Заради проблемите, които създадоха, искахме да ги "накажем" и да не почиваме при тях, но пък щяхме да изгорим с около 500 лв. Платихме на наша агенция, но се придвижваме със собствен транспорт до Касандра, а не с автобус. За лятото обаче се заричаме, че ще търсим друга почивка", казват мъж и жена от Пловдив.

Не крият, че са почивали в Гърция и са оставали доволни - и от цените, и от обслужването. Техни приятели обаче се ядосали и след като блокадата се затегна около средата на февруари, отменили резервацията си, като загубили 20% от платеното.

Все още няма окончателни данни колко българи, планирали 3-дневна почивка в Гърция, са се отказали, но по предварителни данни на туристическите агенции са около 1/4 от резервациите.

Наблюденията на граничните полицаи показват, че трафикът за Гърция е нормален за такава серия от почивни дни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

69

Анонимен

преди 8 години

Българите не са народ. Това са общности и социални групи с различни интереси. Единно тяло българи с общ интерес просто няма.

68

Анонимен

преди 8 години

Какви са тези неща да празнуваш националният си празник в чужда страна и то точно Гърция!? А като ги знам какви са гърчолята очаквам да подновят протестите от събота вечерта или от неделя сутринта, така хем ще са взели парите на българите, хем ще им се молят после.

67

иво

преди 8 години

Все пак като за начало е добре ,а сега като се трупнат имигрантите в северна Гърция там ще стане ад , но нашите хотелиери трябва да се вземат в ръце и да не гонят само печалба за сметка на качество !

fallback