28-годишният Лазар Кръстич е финансов министър от края на август т.г. Снимка: Reuters
fallback

Сръбското правителство оповести днес на открито заседание нови финансови и икономически мерки, целящи стабилизиране на икономиката и намаляване на бюджетния дефицит, за да се избегне банкрут, предадоха Танюг и Асошиейтед прес. Плановете включват намаляване на заплатите в бюджетния сектор и увеличаване на ДДС.

Министърът на финансите Лазар Кръстич заяви, че реформирането на сръбската икономика изостава с най-малко 10 години и че без тези мерки държавата ще фалира до две години.

Сърбия се бори с безработица от 25 процента. Външният дълг е 19 млрд. евро, а бюджетният дефицит - 6,5 процента от БВП, посочва АП, цитирана от БТА.

Финансовият министър съобщи, че от 2014 г. заплатите в държавния сектор, надхвърлящи 60 000 динара /1 евро е равно на 114 динара/, ще бъдат намалени с 20 процента, а тези над 100 000 динара - с 25 процента.

Кръстич каза, че тази мярка не е идеална, но е справедлива, ако алтернативата е всички заплати в държавния сектор да бъдат намалени. С нея се очаква да бъдат спестени от 100 до 150 милиона евро /около 0,3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП)/. Министърът изтъкна, че заплатите в държавния сектор са с 30 до 35 процента по-високи от тези в частния сектор.

Oще по темата
Най-ниската ставка на данък добавена стойност /ДДС/ ще бъде увеличена от 8 на 10 процента за продуктите, които не са от жизненоважно значение, ще се води борба със сивата икономика, ще бъдат въведени единни електронни образци и онлайн контрол на фискалните сметки, ще бъде засилен данъчният контрол и ще се извърши основна реорганизация на данъчното управление, съобщи Кръстич.

С увеличаването на ДДС от 8 на 10 процента средната потребителска кошница, която сега е 65 000 динара, ще се увеличи с 450 динара, посочи министърът. Той каза, че с въвеждането на тези мерки годишно би трябвало да се осигурят около 200 милиона евро, а около 150 милиона евро ще бъдат осигурени чрез борбата със сивата икономика, контрабандата и нелегалната продажба на тютюневи изделия.

Кръстич предупреди, че Сърбия ще банкрутира след две години, ако не приеме новите икономически мерки. Той изтъкна, че от 2009 г. Сърбия има хроничен дефицит и е единствената страна в Европа, която не е успяла да го намали. Той посочи още, че 28 процента от бюджета на Сърбия отиват за пенсии, а 27 процента - за заплати в държавния сектор.

Коментирайки мерките, премиерът Ивица Дачич подчерта, че зад тях стои цялото правителство, а не само министърът на финансите. Той каза, че Сърбия "почти е изхарчила своето бъдеще в икономически смисъл". Главният проблем е недостатъчният ръст на БВП, но в условия на криза е почти невъзможно да се постигнат по-добри резултати и затова са нужни рестриктивни мерки, каза Дачич, като изрази надежда, че те няма да бъдат дългосрочни.

Вицепремиерът Александър Вучич заяви, че без тези икономически мерки Сърбия не може да оцелее и онези, които днес ги критикуват, ще бъдат по-доволни през 2015 г., когато ще стане ясно, че те имат ефект и страната върви напред.

Съобщените днес икономически мерки трябва да бъдат утвърдени в близките седмици и месеци с конкретни законови и подзаконови актове, каза премиерът Дачич.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Оооохх

преди 10 години

Каква Сърбия беше само през далечната 1991година,на Българите ни късаха паспортите,викаха ни менявай двеста долара бре,да не слезеш от трено! Нищо,че пътуваш за Европа! Отиваш в консулството в Белград а там един *** Български ти казва-отивайте и се МОЛЕТЕ на границата да ви върнат в България,нищо,че билета ти за ЕВРОПА изтича! Как се върти колелото? Колко МИЗЕРИЯ ще има в тази държава...Боже опази! Кучета Бугарски ни казваха! Имаха стандарт! Бяха с ЕВРОПА! Пътуваха навсякъде??? Сега???

11

toto

преди 10 години

ne che i nie sme cafnali no tam e tragedia v serbia nqkoi hora tyk nesa v chas za sityaciata tam.... tito go nqma otdavna veche no zablydata e oshte mnogo golqma ...

10

toto

преди 10 години

serbia e totalno falirala ..... kakto nie prez 96 god.

fallback