Снимка: архив, Reuters
fallback

За обръщане на 180 градуса на стратегията на румънското правителство по въпроса за шистовия газ пише в. "Ромъния либера".

След като през лятото обяви суспендиране на процедурите по експлоатация на шистов газ в Румъния, сега номинираният отново за премиер Виктор Понта изглежда напълно е променил отношението си по този въпрос, посочва изданието.

"Ромъния либера" припомня, че през месец май Понта обяви временно спиране на процедурата до декември тази година.

Решението бе взето след големи улични протести в Бърлад, но и след силно лобиране от страна на еколози. То също така остави време на Европейската комисия да вземе решение по въпроса, посочва изданието.

Сега, след изтичане на самоналожения срок, след спечелването на изборите и решението, взето от ЕС, Виктор Понта обяви, че шистовият газ представлява зона на интерес на бъдещото правителство. Нещо повече, премиерът подчерта, че ако Румъния започне експлоатация на шистов газ, най-много ще загуби руския енергиен гигант "Газпром".

В предаване на телевизия Реалитатя Виктор Понта каза, че редица страни в Европа са дали "зелена светлина" на шистовия газ след резолюция на Европейския парламент. Понта посочи, че ако Румъния не прибегне до тези ресурси, ще страда икономически.

"Ако утре дадем разрешение за експлоатация на шистов газ и такъв бъде открит, най-рано след пет години ще излезе първият кубичен метър. Полша използва шистов газ за 80 долара на хиляда кубични метра, ние внасяме от "Газпром" за 450 и аз искам моят Олтким с 450 долара за хиляда кубични метра да бъде конкурентен на Полша с 80 долара?!?", каза Понта. Той припомни още, че САЩ са станали от вносител износител на газ.

В Констанца шистовият газ стана гореща тема, която бе обсъждана и по време на предизборната кампания. Еколозите казват, че експлоатацията на шистов газ ще нанесе големи щети на околната среда и подпочвените води, както и на туризма.

Бизнесмени, представени от председателя на Търговската камара, казват обаче, че няма опасност за околната среда. Михай Дарабан посочи, че шистовият газ ще се добива на разстояние от минимум осем километра от брега. Освен това той посочи, че ще се създадат нови работни места, а цената на газа за потребление ще падне.

Референдумите по въпроса за експлоатацията на шистов газ, които бяха организирани на 9 декември, паралелно с парламентарните избори, показаха липса на интерес у населението.

Жителите на Мангалия, Лиману и Костинещ в окръг Констанца не гласуваха достатъчно активно, за да бъде валиден резултатът от референдума. Все пак мнозинството от тях гласуваха против, отбелязва "Ромъния либера".

Американската компания "Шеврон" държи правата върху три периметъра в окръг Констанца - Вама Веке, Адамклиси и Костинещ.

Договорите бяха сключени по времето на десноцентристкото правителство. Американската компания има подобни права и в зоната Бърлад, също в Източна Румъния.

Бившият американски посланик в Букурещ Марк Гитенстийн обясни, че плановете на "Шеврон" са първо да сондират и да проверят дали има шистов газ и дали експлоатацията му е рентабилна, припомня вестник "Ромъния либера", цитиран от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

98

вергил

преди 11 години

Имаше пресконференция на български учени от БАН,които с примери доказаха,че добива на шистов газ не е опасен за околната среда.Шистовите скали се намират обикновено на 4-5 километра под земята,докато водоносния слой е на около 1-2 километра максимум.Т.е между шистовите скали и водоносния слой има минимум 2 километра почва.Изобщо няма опасност веществата ,използвани при добива да проникнат във водоносния слой.И ако си мислите че САЩ са по-малко загрижени за екологията си от нас-жестоко се лъжете.

97

Анонимен

преди 11 години

Rumancite ne same che sa mega zle, ami i s tova pravitelstvo koeto izbraha suvsem shte zaminat na kino.

96

bez ime

преди 11 години

Капиталиста (социалист) и майка си ще продаде,ама гладен няма да стой.

fallback