Македония приема да подпише договор за добросъседство с България. Снимка: архив, Reuters
fallback

Македония приема българското предложение за подписване на договор за добросъседски отношения и сътрудничество и е готова веднага да пристъпи към сформиране на съвместна работна група. Това пише македонският външен министър Никола Попоски в отговор на писмото, изпратено преди дни от българския му колега Николай Младенов, в което са поставени три условия за продължаване на подкрепата на София за евроинтеграцията на Македония, пише македонският вестник „Дневник“.

Oще по темата

Попоски изразява желание българските и македонските представители да се срещнат възможно по-скоро и предлага работна група за сътрудничество да синтезира и операционализира целите и действията в една обща рамка. Според него след това може да се пристъпи към сформиране на съвет във формата съвместни заседания на двете правителства.

В писмото си Попоски изразява задоволство от зачестилата комуникация, която прераства по думите му в същински и конкретен диалог, основаващ се на европейските принципи и ценности. Този диалог според македонския министър ще допринесе „ние като съседи да се гледаме без предразсъдъци и да действаме  като истински и искрени приятели“.

Попоски отново декларира, че Македония е за изграждане и развитие на добросъседските отношения и изграждането на мостове за сътрудничество с България. Той се обявява за изграждане на „общо европейско бъдеще, базирано на европейските принципи и ценности и при зачитане на взаимните чувствителности. Всички отворени въпроси и различия ще успеем да преодолеем чрез взаимното си уважение и доверие и със зачитане на европейските ценности, на демократичните принципи и на човешките права“, се казва в писмото на Попоски до Младенов.

Първото условие, което постави Младенов, е да бъде подписана спогодба за добросъседски отношения и сътрудничество по най-висшите европейски стандарти, която да се базира на Декларацията от 1999 г., подписана от двете правителства. Втората стъпка трябва да е изграждане на необходимата инфраструктура за засилено сътрудничество, както и създаване на съвместни работни групи за подобряване на отношенията в ключовите области. Като трето се предлага сформиране на съвет на високо равнище във формата годишни междуправителствени срещи.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Вальо

преди 11 години

Те могат да подпишат но се съмнявам,че ще го приложат и на практика!!!Още се гонят истинските македонски граждани(Македонските българи) от тайните служби на "Измислена Македония"!!!Така,че се съмнявам в искреноста на фалшивите македонци!!!Когато спрат с тормоза на истинските македонци,тогава!А това ще е скоро,защото светът все повече научава за клонираните сърби,еничари на собствения си български народ,на които са им промили мозъците през миналия век!!!

26

Българин

преди 11 години

Само при официално съгласие с нашата история от тяхна страна

25

Дааа съгласен ..

преди 11 години

... Нека влиза Македония в ЕС, но след като се присъедини към България. Докато това не стане никаква подкрепа за нищо. Заедно можем повече - 'Съединението прави силата'.

fallback