Снимка: БГНЕС

Стените на Националния музей на Лвов стоят голи. Сложни златни лакирани панели, изложени, след като са били извлечени от барокови църкви от 17-ти век, са събрани и са скрити в мазето в надпревара за спасяване на културните съкровища на града от евентуална руска атака.

"Днес виждаме как Русия обстрелва жилищни райони и дори хора, които се евакуират", казва директорът на Националния музей на Лвов Игор Кожан. "Те гарантираха, че няма да го направят, но сега не можем да им вярваме. А ние трябва да се грижим за нашето наследство, защото това е нашето национално богатство."

Руското нахлуване в Украйна вече унищожи музей, съдържащ произведения на известната украинска художничка Мария Примаченко, на чието ярко и въображаемо изкуство се възхищават творци от ранга на Пабло Пикасо и Марк Шагал. Сега град Лвов, често наричан културна столица на Украйна, се надпреварва с времето за да защити богатата си колекция от историческо изкуство.

Историческият център на Лвов е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, а Националният музей съхранява най-пълната колекция в страната от свещено средновековно изкуство и редки религиозни ръкописи.

Бързането за спасяване на книгите, картините и други артефакти остави малко време за чакане на специализирани опаковъчни материали. Вместо това доброволците се справят, като набързо заковават щайги от каквото и да е налично дърво.

В понеделник доброволци набързо опаковаха древни ръкописи в картонени кутии, първоначално предназначени за транспортиране на банани до супермаркетите. Сред тях има и хилядолетна библия, украсена със златна нишка.

В религиозните обекти хората също се готвят за най-лошото. Арменската катедрала в Лвов премахна средновековна дървена скулптура, изобразяваща разпятието на Исус Христос, за да бъде безопасно съхранена. След като са преживели Втората световна война, гигантските витражи на Латинската катедрала в Лвов вече са заковани със стоманени плочи. Много от забележителните статуи на града сега са повити с мехурчета.

Но простото осигуряване и съхранение на художествени и исторически артефакти може да не е достатъчно, за да ги спаси. Има също така развиващи се планове за евакуация на скъпоценни произведения на изкуството от обсадени градове като Киев и Харков, ако е необходимо - вероятно в по-безопасни градове като Лвов.

"Готови сме да помогнем с каквото можем, за всички музеи в страната, които сега са в опасност", казва Кожан пред CNN, предупреждавайки, че дори многото защитените обекти на Лвов могат да бъдат обект на нашествие.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase