Снимка: Istockphoto
fallback

Желязото е основен минерал, който се съдържа в храни като шоколад, месо, спанак и картофи. Когато човек изпитва дефицит, той може да страда от умора, замаяност и повишена температура.


Желязото е основен компонент на хемоглобина и еритроцитите – клетките, които пренасят кислород от белите дробове до всички тъкани в тялото. Той също така е част от миоглобина – протеин, който осигурява кислород към мускулите – и поддържа функцията на метаболизма. Желязото е необходимо за растежа, развитието и нормалното функциониране на клетките, синтеза на някои хормони, както и на съединителната тъкан.

Ето какво трябва да знаете за желязото в тялото, неговия дефицит и как да го предотвратите

Какво прави желязото?

Желязото е минерал, абсорбиращ се в организма чрез храната и хранителни добавки. Той е от съществено значение за производството на кръв, тъй като допринася за създаването на хемоглобин – част от червените кръвни клетки, отговорни за транспортирането на кислород.
 
Още за справянето с дефицит на желязо - четете в tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

До 7

преди 3 години

Човек не може сам да си направи изследвани, трябва някой да каже в дадена ситуация какво трябва да се провери. Хората не са учили за да знаят кога какво да направят. По твоята логика, въобще не са нужни лекари, всеки сам си се бори за здравето.

6

До 5

преди 3 години

За 15 минути присъствие в кабинета докторът трябва да е ясновидец, за да лекува вярно и адекватно толкова много хора. Здравето е предимно ЛИЧНА отговорност. Не пада от небето.

5

Алоуууу

преди 3 години

ЖЕЛЯЗОТО Е ТОКСИЧНО За черния дроб над определена норма.

fallback