Снимка: БТА
fallback

Аристът вандал Банкси разкри как е скрил шредер в своя картина още преди години, като предпазна мярка, ако картината бъде продадена на търг.

Картината на момиченце, което държи червен балон във формата на сърце, се самоунищожи секунди след като беше продадена на търг в аукционна къща "Сотбис" в Лондон.

Банкси разкри, че е скрил шредера в картината "Момичето с балона" с видео в Instagram,  което по-късно беше изтрито, пише "Daily Mail".

Във видеото става ясно, че той скрива шредера в рамката на картината, а самият унищожител на документи се активира от дистанционно.

"Преди няколко години тайно вградих шредер в картина, в случай, че някога бъде изложена на търг", разказва Банкси във видеото.

Така може да се окаже, че той тайно е помогнал да се разкрие идентичността му, защото и други хора от залата са го заснели на камера.

Мъжът, който се смята, че е заснел видеото, което Банкси качи, много прилича на художника Робин Кънингъм, който и преди е бил подозиран, че е прочутия уличен артист. Подозренията се засилват още повече от интервю на Кънингъм пред британския "Канал 4", в което художникът от Бристол цитира Михаил Бакунин: "Стремежът да разрушиш също е творчески порив".

Обратно в залата на търга, на едно от многото видеа, може да се види как служител на "Сотбис" говори по телефона с наддаващ на търга, и гледа шокирано как картината се самоунищожава.

Възможно е обаче този акт на Банкси да е имал отрицателен ефект, защото въпреки че картинта е унищожена, това може да удвои цената й.

Веднага след края на търга Алекс Бранцик, старши директор на "Сотбис" заяви, че аукционната къща е била... Банксирана.

Експерти смятат, че интересът към картината след самоунищожаването й ще скочи още повече и купувачът може да я продаде за много повече от £1.04 млн., които е дал.

В мрежата вандалската постъпка на Банкси предизвика порой от коментари. Някои са на мнение, че творецът е постъпил гениално и актът му е еманация на отношението му към снобарщината на света на изкуството.

Други пък се чудят дали и "Сотбис" не са били "посветени" в номера на Банкси.

Трети са на мнение, че това очевидно е послание, че изкуството не може да се притежава, а е предназначено да се преживява.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

27

Анонимен

преди 5 години

мама му и подсъзнание,като гледам снимката горе под рамката виждам ръка която показва среден пръст,само при мен ли е така,а всъщност е роклята

26

Анонимен

преди 5 години

Каква е била тази батерия, та да държи заряд толкова години ?

25

Анонимен

преди 5 години

Сега всеки втори зикувствовед ще ми става ... Лелееее, докъде я докара света, с тоя глобализъм.

fallback