Снимка: Булфото
fallback

В Харвардския университет тази вечер за 21-ви път ще бъдат раздадени годишните Антинобелови награди (пародия на Нобеловите) за научни открития, които на пръв поглед може да изглеждат шантаво, но често се оказват удивително полезни на практика, съобщи РИА Новости.

Обикновено Антинобеловите награди се връчват във всички "нобелови категории" - физика, химия, медицина, литература, икономика, борба за мир. Получават ги обаче и учени, които работят в области като биологията, мениджмънта. Освен това за особено оригинални и достойни за антинагради изследвания често се създават специални тематични категории.

Сред тазгодишните претенденти за Антинобеловите награди са група холандски учени, които са установили, че нисколетящите хеликоптери не предизвикват стрес у козите. Достойни конкуренти обаче в раздела за биология ще им бъдат стажанти от нюйоркски университет, които са установили, че на хлебарките им харесва да танцуват най-вече на музиката на Лейди Гага.

В областта на медицината едни от евентуалните носители на антиотличието могат да бъдат британски и американски учени, свързали нарастването на броя на дебелите хора с централното отопление в домовете. Конкуренция им прави австрийският учен Маркус Апел, който предупреждава за това колко е вредно да се четат истории за глупави постъпки на хора. Сред другите претенденти са датски и италиански изследователи, които с помощта на томограф са следили реакциите на хора, наблюдаващи как някой разрязва или къса банкноти с различен номинал.

В областта на математиката специалисти от университета на Осака могат да претендират за антиотличието с откритието си, че стискането на зъби, докато се решават задачи, не пречи и не помага на успеваемостта.

В другите категории особено впечатление прави изследването на Щефан Шигер и на неговите колеги от Австрийския университет. Учените са определили оптималната стратегия на псуването при футболистите. Интерес представляват още изследванията на вибрациите на черепа при ядене на бисквити, на това как именно скачат бълхите.

Антинобеловите награди са учредени през 1991 г. от Марк Ейбрахамс, основател и редактор на списанието "Годишник на невероятните изследвания" и няколко университетски организации от Харвард и Радклиф. Ако не бяха тези престижни отличия, някои от най-странните научни изследвания щяха да останат в забвение.

"Целта на тези награди е да бъде почетено необичайното творчество и богатото човешко въображение, както и да се
стимулира интересът на хората към науката, медицината  и технологиите", споделя Ейбрахамс.

Всички изследвания са реални и са публикувани в престижни научни и медицински издания. Въпреки това, за разлика от Нобеловите лауреати, носителите на Антинобеловите награди не получават пари и признание, и на практика нямат никакви шансове да преобразят науката или медицината.

По традиция Антинобеловите награди - чашка Петри - се връчват на отличените от носители на Нобелова награда.
Встъпителната реч на наградените е ограничена до 60 секунди. Научната идея трябваше да бъде представена за 24 секунди, а обяснението да стане само със 7 думи, допълва БТА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Ради

преди 12 години

Щото я мислят за майка-***!

13

Анонимен

преди 12 години

РСРСРРСРР СРР СРР СРР РР РР РСРРРРСРРРРРР

12

Анонимен

преди 12 години

БАН ДА ИЗУЧИ ППРАВОПИСА НА ДНЕС,БГ И ДА ГРАБНЕ ПРИЗА

fallback