Кристалина Георгиева. Снимка: архив, Reuters

В Съвета за сигурност на ООН беше постигнато съгласие след изненадващо бързо взето решение бившият португалски премиер Антониу Гутериш да наследи на поста Бан Ки Мун в началото на 2017 г., пише "Гардиън".

Вестникът отбелязва, че при вчерашното последно гласуване "най-високопоставената в подреждането жена, генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова" е завършила на четвърто място.

"Бързият край на съревнованието е удар в частност за заместник-председателя на Европейската комисия Кристалина Георгиева, която влезе в надпреварата със закъснение миналата седмица. Кандидатурата й трая само няколко дни, а осем членки на Съвета за сигурност гласуваха срещу нея, включително две постоянни с право на вето", коментира още "Гардиън".

Още по темата

Ако Гутериш се бе препънал при последното препятствие, това щеше да е заради съпротива от страна на Русия, но в крайна сметка това не се случи, което спести на съвета продължителна битка за поста, потенциално изправяща един срещу друг Вашингтон и Москва в момент на и без това изострено напрежение между тях, пише "Индипендънт".

Списание "Форин полиси" отбелязва, че е малко вероятно споразумението за избора на Гутериш между Вашингтон и Москва да намали по някакъв фундаментален начин спираловидното влошаване на американско-руските отношения или да доведе до край на войната в Сирия.

То обаче, посочва изданието, проправя пътя за появата на нов ръководител на ООН, който се радва на доверието на ключовите сили в организацията, включително на Китай, Великобритания и Франция. Показва също, че въпреки различията между тях САЩ и Русия все още могат да намерят поле за съгласие, пише списанието.

"Форин полиси" цитира и думите на американския постоянен представител в ООН Саманта Пауър, която заявява, че изборът на Гутериш се е оказал "удивително безспорен".

"Мисля, че това показва факта, че всеки от нас знае каква фундаментална значимост има този пост", каза тя. "Беше постигнато обединение около личност, която впечатли в хода на цялата процедура (по избора) и която е впечатлявала в много отношения и преди: при участието си в португалската политика, а после и, разбира се, начело на Върховния комисариат на ООН за бежанците".

Вчерашната развръзка сложи край на международната кампания за избор на първата жена за генерален секретар, пише още "Форин полиси". "Влязлата със закъснение българка Кристалина Георгиева, ползващ се с добро реноме служител на ЕК, не можа да набере достатъчно инерция, за да изправи Гутериш пред някакво сериозно предизвикателство", пише изданието.

"Вашингтон пост" отбелязва, че тазгодишната по-открита процедура за избор на генерален секретар щеше да постави Русия в неудобна ситуация, ако Москва беше отхвърлила Гутериш, въпреки че постоянният й представител Виталий Чуркин заяви, че според неговата страна е ред на Източна Европа да излъчи следващия ръководител на ООН и че е за предпочитане това да е жена.

Нов глас в сложен свят, гласи заглавието на редакционна статия на "Ню Йорк таймс" за избора на Гутериш. В нея се посочва, че той ще бъде ефективен генерален секретар на ООН, тъй като притежава опит, енергия и дипломатически финес. Според изданието това са все качества, от които той ще има нужда при управлението на ООН.
За фаворит на Русия, страна с право на вето, бе смятана Ирина Бокова - това "недвусмислено" бе споменато от руския посланик в ООН Виталий Чуркин, заявил, че е "дошъл редът на човек от Източна Европа да заеме този пост", напомня агенция Регнум.

"Много бихме желали да видим в тази роля жена... ", цитира го руската медия, но електронният в. "Газета" констатира, че това "все още не е женска работа".

Според "Газета" е било най-вероятно Русия да подкрепи Кристалина Георгиева, след като по-рано "за най-вероятен кандидат бе смятана ръководителката на ЮНЕСКО Ирина Бокова (...), наричана потенциален проводник на руските интереси в ООН".

Бившият зам.-генерален секретар на ООН Сергей Орджоникидзе, работил в Женева с Гутериш, го окачествява като "сериозен човек, който е в течение на проблемите". "Той разбираше нещата достатъчно добре и не се страхуваше да поема отговорност", заявява той.

Орджоникидзе определя Гутериш като "политик от тежка категория", но предполага, че щом встъпи в длъжност, той ще изпитва натиск от страна на САЩ, тъй като Португалия е членка на НАТО и силно зависи от американските си съюзници, посочва мрежовото издание.

При все че първоначално Москва заложи на Бокова, Гутериш е напълно приемлива кандидатура за Русия, заключава "Газета".

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase