Снимка: архив, Reuters

Турският министър-председател Ахмет Давутоглу заяви, че страната му ще държи отворени всички канали за връзка с Русия, но разкритикува решението на Москва за санкции срещу Турция. Според експерти то означава, че поисканата от Анкара среща на руския президент Владимир Путин с турския лидер Реджеп Таип Ердоган на климатичния форум в Париж най-вероятно няма да се състои, пише "Газета".

Руският внос от Турция, която (по израз на Путин, б. р.) ни "удари в гърба", ще бъде сведен до нула, пише "Московский комсомолец" за очаквания днес пълен списък с антитурски санкции. В събота Путин подписа указ за специални икономически мерки срещу Анкара, след като турски изтребител свали във вторник руски бомбардировач - според Русия, над сирийска територия. Загинаха двама руски военни - един от двамата летци в сваления самолет и морски пехотинец, участвал в операция за издирването им.

Още по темата

Вносът на турски стоки в Русия - например плодове и зеленчуци, "започна да спада много преди влошаването на отношенията", отбелязва "Московский комсомолец". Вестникът изброява страни, търговията с които според него би могла да замести за Русия турския внос, и твърди, че "незаменими няма". Но "преустройството на логистиката и търсенето на нови доставчици от търговските вериги ще предизвикат допълнителни разноски, следователно и поскъпване", прогнозира той.

Санкциите удрят и двете страни, заявява пред "Независимая газета" политологът Алексей Фененко. Това "тотално, пълно скъсване на всички мостове за подновяване на сътрудничеството няма да е от полза", предупреждава той.

"Забравяме две неща: първо, Турция бе единствената членка на НАТО, която не въведе санкции срещу нас миналата година, и това никак не бе малко. Второ, загуби ще има и за нас, например в леката промишленост и туризма", казва руският анализатор.

"Неочакваният финансов "подарък" от ЕС" за Турция - 3 милиарда долара за подслонените там бежанци, доста вдига шансовете за сближаване между Турция и Евросъюза, който може сега да стане главен търговски партньор на Анкара, смята всекидневникът. "Всички разбират, че не е реалистично Турция да влезе в ЕС, но не изключвам Европа напук на Русия да отмени визовия режим (с Анкара), за да покаже, че има с какво да подхрани своя приятел. Страхувам се, че Турция ще скъса контактите с нас, ще мине на страната на Лондон и Вашингтон и ще започне да ни прави спънки на Босфора. "Турският поток" като идея ще бъде разсечен изцяло и ще зависим вече изцяло от проливите за доставки на горива", предрича Фененко.

"Лондон отдавна чакаше тази кавга. Конфликтът ни с Турция е изгоден за САЩ и Великобритания. В тези страни от пет години имаше истински страх от сближаването между Русия и Турция. Британски медии писаха, че Москва прекалено се е сприятелила с Анкара (. . .) Ето че успяха да ни скарат в Сирия", добавя експертът.
Изострянето между Москва и Анкара може да върне на дневен ред един стар проблем - за свободното руско корабоплаване през Босфора и Дарданелите, пише "Ведомости", цитиран от Би Би Си.

Ако Турция редовно прави учения в Мраморно море, затваряйки част от акваторията за търговски кораби, това няма да е нарушение на морското право, но ще затрудни снабдяването на руската групировка в Сирия, изтъква вестникът.

Ердоган и обкръжението му държат сега да демонстрират сила и да отвърнат на претенциите на Москва, казва ориенталистът Леонид Исаев. За Турция "да си възвърне имиджа на велика сила може да излезе по-важно от икономическите разноски", коментира политологът Андрей Сизов.

"РБК дейли" чака санкциите да ударят турските строителни фирми, действащи в Русия, където по официални данни работят към 88 хиляди турци. Според строителния министър Михаил Мен турските компании може да се изтеглят от руския строителен пазар, по-специално от "осъществяването на големи проекти в страната". "Доверието към тях като партньори е подкопано", констатира той.

"Комерсант" предсказва, че Москва ще засили контрола върху турските превозвачи по море и суша, и "още по-твърдо въздействие на мерките върху туризма". Отделно ще се реши вероятно съдбата на авиокомпанията "Търкиш еърлайнс", която изпълнява голям брой полети до Русия, добавя всекидневникът.

По данни от правителствени източници руските вицепремиери ще обсъдят днес ведомствени предложения за антитурски санкции, но кабинетът едва ли ще подпише постановление в изпълнение на президентския указ. Правителството има още няколко дни, за да конкретизира доколко ще е твърда руската политика към Турция, пише "Комерсант".

Руско-турските отношения никога не са били толкова добри, както през последните десетилетия. Много жалко, че провокационната постъпка на турските власти доведе до замразяването им, забелязва "Известия".

"Русия обаче не искаше това. Както казват на Запад, топката е в турското поле. Поиска ли Турция помирение, вратата винаги е отворена", подчертава изданието.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase