Снимка: NASA/CXC/M.Weiss; X-ray: NASA/CXC/UC Berkeley/N.Smith et al.; IR: Lick/UC Berkeley/J.Bloom & C.Hansen

Учените откриха нови доказателства в полза на съществуването на тъмната енергия – по-точно откриха свидетелство, че една от алтернативните хипотези, обясняващи света без участието на тъмната енергия, е невярна. Работата на учените ще бъде публикувана в сп. Astrophysical Journal.

Хипотезата за съществуването на тъмната енергия е изведена през 1998 г. за обяснение на това, че Вселената се разширява с ускорение. Според съвременните теории и по-точно – общата теория на относителността, с времето скоростта на разбягването на галактиките трябва да пада, но наблюденията доказват, че това не е така.

В следващите години астрономите откриват още множество косвени доказателства в полза на хипотезата за съществуването на тъмната енергия, но експериментално тя досега не е открита. Някои изследователи обаче не изключват, че верни могат да се окажат алтернативните хипотези, които не използват тъмната енергия.

Една такава хипотеза предполага, че наблюдаваната скорост на разширение на Вселената се определя с това, че Слънчевата система, галактиката Млечен път и околният регион от космическото пространство са разположени в центъра на огромен – в протежение на около 8 милиарда светлинни години – относително пуст район от Космоса.

Още по темата
Следователно измерваната от учените скорост на разширение на Вселената не е истинска – това е илюзия, създаваща се в едно конкретно място на космическото пространство. Тази хипотеза не е много популярна сред астрономите, отчасти затова, че към днешна дата те нямат никакви фактически доказателства, че Млечният път се намира в особена и неприличаща на другите част от Космоса.

Авторите на новата работа определят скоростта на разширение на Вселената, като се ориентират по свръхнови звезди от типа Ia. Свръхновите са звезди, които завършват своята еволюция с взрив, а свръхновите от тип Ia се отличават с това, че тяхната светимост винаги е еднаква. Съответно, определяйки видимата яркост на такава свръхнова, астрономите могат да изчислят разстоянието до нея. Допълнително, определяйки червеното преместване (преместване в спектъра на излъчване на обекта, свързано със скоростта на неговото движение) за такива звезди, астрономите могат да получат скоростта на разширяване на Вселената.

За наблюдаване на свръхнови специалистите използвали новата Wide Field Camera 3 на телескопа Hubble. Учените успели да получат скоростта на разбягване на космическите обекти с 30% по-точно от предишните изследвания. И това значение не се вписва в хипотезата за "празно място", в което се намира Млечният път.

Неотдавна друг колектив астрономи изследва възможните параметри на тъмната енергия с помощта на гравитационни лещи, или лещи на Айнщайн. С тези термини се обозначава ефектът на изкривяване на пътя на преминаването на светлината близо до масивни обекти – те изкривяват пространство-времето. При определени условия пътят на излъчване, идващ например от далечна галактика, се изкривява така, че наблюдателят я вижда увеличена.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase