Снимка: БГНЕС

Когато Владимир Путин излезе на сцената във вторник, за да отбележи победата на СССР над нацистка Германия, речта му на Червения площад ще бъде предшествана от бурна седмица, в която дронове атакуваха Кремъл, а един от неговите висши военни лидери заплаши с бунт.

Драматичните кадри в началото на миналата сряда на два дрона, прелитащи над стените на Кремъл, разкриха уязвимите места в сърцето на руската столица, поставяйки Москва на нокти.

Властите забраниха използването на дронове и започнаха да заглушават GPS сигналите в центъра, затруднявайки превозите с таксита в града. На полицията набързо са раздадени бинокли, за да засекат пристигащите дронове.

"Има нервност, каквато не съм виждал досега", казва служител в кметството на Москва, цитиран от The Guardian. "Но Денят на победата трябва да продължи, няма друг вариант", добавя той, говорейки при условия на анонимност.

Показателно е, че в петък Путин предприе необичайната стъпка да обсъди подготовката за парада за Деня на победата на 9 май на среща със своя съвет за сигурност, съставен от висши държавни служители на Русия и ръководители на агенции за отбрана и сигурност.

Още преди атаката с дрон срещу Кремъл имаше признаци на безпокойство сред руското ръководство относно тържествата на фона на опасенията от украински удари. Най-малко шест руски региона се отказаха от празненствата, като един регион на 400 мили от границата беше последният, който ги отмени.

Денят на победата, когато руснаците празнуват крайната точка от 1945 г. на това, което те наричат "великата отечествена война", постепенно се превърна в центъра на визията на Владимир Путин за руската идентичност през неговите 23 години начело.

Внимателно организираните паради на победата, които се провеждат в цялата страна, традиционно предоставят на Кремъл възможност да се похвали със съвременната руска военна мощ.

"За Путин това е най-важното събитие за годината", казва Андрей Колесников, старши сътрудник във фондацията "Карнеги" за международен мир, базирана в Москва. "Путин черпи цялата си легитимност от парада, представяйки се като пряк наследник на армията, която победи нацистка Германия."

Като се има предвид това значение за Кремъл, парадът в Москва ще се проведе, долавя Колесников.

"Това е и шансът на Путин да покаже на нацията, че все още е силен и контролира така наречената специална военна операция в Украйна", обяснява той.

Но в навечерието на 9 май Русия изглежда далеч от триумфа във война, която първоначално очакваше да продължи няколко седмици. Зимната и пролетната офанзива на Москва в дъга от 160 мили в Източна Украйна, която започна през февруари, донесе на страната минимални печалби на изумителна цена.

Западни служители изчислиха, че повече от 20 000 руски войници са били убити в боевете в Украйна само от декември.

Украйна, подкрепена от модерни западни оръжия, скоро ще започне своя собствена дългоочаквана контраофанзива, за да си върне изгубената територия.

За да добави към притесненията в Кремъл, лидерът на наемниците Евгений Пригожин в четвъртък записа забележително видео, изпълнено с ругатни, обвинявайки лично висшите началници на отбраната за загубите, понесени от бойци в Украйна. В отделно съобщение Пригожин каза още, че неговите войски от "Вагнер" ще напуснат обсадения източен украински град Бахмут на 10 май, ден след провеждането на Парада на победата.

В градовете, където ще се проведат парадите, експертите казват, че внимателното наблюдение на празненствата вероятно ще покаже напрежението и щетите, които войната е нанесла на военните.

"На повечето военни паради ще маршируват само наборници, тъй като всички военнослужещи на договор са в Украйна", казва Дара Масикот, старши политически изследовател в Rand Corporation. "С толкова голяма част от сухопътните сили, ангажирани в Украйна, някои региони ще бъдат принудени да проявят креативност, а военните инструктори и друг персонал ще играят по-видна роля, за да се създаде вид на нормалност", добавя Масикот.

Едно от най-разпознаваемите събития на 9 май, маршът на Безсмъртния полк – тържествено шествие на хора с портрети на техните роднини ветерани от Втората световна война – също беше отменено тази година. Едно от обясненията за подобен ход, казва Масикот, е, че властите се притесняват, че шествието може да подчертае реалния брой руски загуби в Украйна, ако роднините излязат с портретите на загиналите си близки в настоящата война.

Колесников казва, че във вторник Путин вероятно ще направи исторически паралели между двете войни, фалшиво представяйки Украйна като наследник на нацистка Германия.

По време на миналогодишната реч на Парада на победата той заяви, че руската армия се бие в Украйна, "за да няма място в света за касапи, убийци и нацисти".

"Победата ще бъде наша, както през 1945 г.", заявява тогава Путин.

Музей в центъра на Москва, посветен на Втората световна война, откри завладяваща изложба, която описва войната в Украйна заедно с победата над нацистка Германия.

Но въпреки усилията на Кремъл да представи войната като екзистенциална битка за оцеляването на страната, има признаци, че някои в страната продължават да не желаят да пожертват собственото си благополучие за това, което Кремъл твърди, че е по-важната кауза.

Според последното проучване на независимия социолог Левада, повечето руснаци не желаят да дават 1000-2000 рубли на месец (£10-£20), за да помогнат на войниците в Украйна.

Същото проучване показа, че "безпокойството" и "страхът" са емоции, които най-често се изброяват, когато респондентите бяха запитани за новия закон за електронната военна служба, който прави по-трудно за младите мъже да избягват военната служба, като автоматично забранява на регистрираните наборни набори да напускат страната.

"Нацията се адаптира към реалностите на войната", казва Колесников. "Но това не означава, че хората са готови да пожертват всичко. Ако има възможност да останат встрани, те с радост ще я приемат."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase