Снимка: flickr

Изненадващо депутатите решиха, че излизат във ваканция заради предстоящия вот за президент още от днес.

Така председателстващият Димитър Главчев закри заседанието и насрочи следващото за 9 ноември, когато вече ще е минал първият тур на вота и политическите страсти би трябвало да са се поуспокоили.

Първоначалната идея беше почивката на народните представители да започне на 26 октомври и да продължи до 4 ноември, но... Николай Александров от "Атака" поиска още от днес народните представители да се разпуснат, защото на всички им е ясно, че предизборната кампания, която водят политиците от всички партии, излиза извън пределите на пленарната зала и не е редно цената за това да се плаща от обществото.

"Всеки, който участва в кампания има бюджет за това нещо и нека с този бюджет да си прави кампанията. Аз съм против да се харчат държавни пари за кампания оттук", мотивира се той и така успя да убеди 93-ма народни представители, които застанаха зад предложението му.

Социалистите пък бяха единствените, които се обявиха категорично против каквато и да е предизборна ваканция за парламента.

"Не виждам основание да няма заседание, основен това, че ви е трудно да съберете кворум или може и ви е страх от опозицията, защото тук е единственото място, което все още не можете да подчините на контрола си", обърна се червеният Жельо Бойчев към мнозинството.

Той предупреди, че ако парламентът не заседава се поставят под риск приемането на държавния бюджет за следващата година и данъчните закони, които вървят в пакет с него.

"Тук щяло да се превърне в предизборна арена! Тогава питам какво прави Министерския съвет, да го разпуснем и него, защото сега преди изборите се сети за учителите и им качи заплатите, за здравеопазването и прави гръмки обещания, за общините, на които ще даде средства", коментира Бойчев.

Той призова депутатите да продължат да работят по време на кампанията: "Така правите лоша услуга на Цецка Цачева (бел. ред. кандидатът за президент на ГЕРБ и председател на НС), защото когато се върне тук след изборите ще й е много трудно да навакса със законодателната програма".

Въпреки че няма да има заседания на парламента, парламентарните комисии ще продължат да работят. Депутатите обаче няма да имат право на служебен транспорт на Народното събрание с едно изключение  – за участието им в работата на комисиите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase