През миналата седмица смъртните случаи на коронариуса в Япония рязко скочиха. До този момент положението там беше по-скоро умерено. Извънредно положение беше обявено в Токио, Осака и още 5 префектури. Журналистът Юлиана Антонова-Мурата живее в Страната на изгряващото слънце от години. В ефира на Bulgaria ON AIR тя разказа, че мерките не са крайни, но дисциплината на японците е завишена. 

"Хората не бяха задължени да стоят по домовете си и да спрат да работят. Трябваше да носим маска и да пазим дистанция и да спазваме хигиена. Тук хората са съвестни и дисциплинирани, приеха го нормално. Това, което ме поразява, е отношението на японците един към друг. Всеки пази хората около себе си, дори и случайните по улицата", обясни Антонова.
 
Япония е втората държава след САЩ, в която е разрешена употребата на лекарството "Ремдесивир" за болни от COVID-19. Антонова разказа, че японската здравна система прилага различен метод на лечение при всеки пациент. 
 
"На никой не изписват едни и същи лекарства. Авиган също е в производство. Предписват различни медикаменти, в зависимост от пациента - от какво е боледувал преди и пушач ли е. Това е много важно", уточни тя. 
 
В Япония не се прави масово тестване на населението. 
 
"Правят се по 10 000 теста на ден, не се правят много. Здравните власти се противопоставиха на тестване на хора без симптоми, за да не се претоварва здравната система. Така отиват излишни средства и време", допълни българката  в Япония.
 
Журналистката сподели, че в Токио ще бъде удължено извънредното положение. По думите й през последните дни заболелите намаляват с по 100 на ден, но вместо отпускане, властите затягат положението.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase