Траян Бъсеску. Снимка: архив, Reuters

Категорично трябва да забравим шанса да влезем в Шенген, заяви румънският президент Траян Бъсеску, като посочи, че докладът по механизма за сътрудничество и проверка ще бъде "много лош" в частта си за дейността на парламента, предаде Медиафакс.

Той заяви, че може да предположи какво ще пише в доклада, който се очаква да бъде публикуван през януари: "липса на политическа воля в борбата срещу корупцията".

"С такива етикети страната не може да напредне в спечелването на доверие в рамките на Европейския съюз", подчерта държавният глава, като добави: "Тези хора (управляващата левоцентристка коалиция - бел.ред.) навредиха много на Румъния".

Румънските депутати приеха изненадващо във вторник поправки в Наказателния кодекс, според които президентът, депутатите, сенаторите, кметовете, местните съветници и др. са извадени от категорията на държавните служители. По този начин те вече няма да могат да бъдат разследвани за конфликт на интереси.

Говорителят на Европейската комисия Марк Грей заяви, че позицията на комисията относно промените в Наказателния кодекс ще бъдат отразени в януарския й доклад и добави, че всички официални представители трябва да се подчиняват на правилата по отношение на корупцията и конфликтите на интереси, съобщава вестник "Гъндул".

Американското посолство в Букурещ също осъди поправките, даващи суперимунитет на парламентаристите, като нарече този ход "стъпка назад за Румъния".

"Основен принцип на демокрацията е, че всички граждани са равни пред закона", подчерта посолството и добави, че "този акт на парламента представлява отдалечаване от принципите на прозрачността и правовата държава и е обезсърчаващ сигнал към инвеститорите".

Електронното издание на "Евениментул зилей" съобщава за митинги пред сградата на правителството в Букурещ и префектурата в град Брашов, Централна Румъния, в знак на протест срещу промените в Наказателния кодекс.

Изданието посочва, че около 100 души са се събрали пред седалището на правителството в Букурещ въпреки студа снощи. Те скандират "Лъжата, глупостта и мошеничеството закопават Румъния", "Долу лъжливото правителство" и "Демокрация, а не олигархия" и носят плакати с надписи: "Мандела искаше равенство, а (премиерът Виктор) Понта иска имунитет".

Група неправителствени организации, сред които "Фридъм хаус" Румъния, изпратиха писмо до Европейската комисия, в което искат да бъде направена нова оценка на спазването от страна на Румъния на копенхагенските критерии и да бъде наложен по-строг механизъм по отношение на правовата държава. Те твърдят, че "превратът срещу правовата държава в Румъния, започнат през лятото на 2012 г., продължава с пълна сила", посочва информационният сайт Зиаре, позовавайки се на съобщение в сайта на "Фридъм хаус".
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase