Човек, хванал се на първоаприлска шега, обикновено се чувства доста глупаво. Обичаят да се измислят лъжливи истории на първи април съществува всъщност от векове. Дойче Веле представя кратката история на тази традиция:

Джепето: Не ме лъжеш, нали?

Пинокио: Ами…

Този диалог най-вероятно ви е познат – Пинокио послъгва баща си Джепето и в същия момент носът му пораства. На днешния първи април обаче всеки може да послъже, без да се притеснява, че носът му ще порасне.

Как всъщност възниква тази традиция? Все още може само да се предполага кой кого, кога и как за първи път е излъгал. Някои отнасят обичая към културата на древните римляни. Те са имали голям празник на 1 април в чест на богинята Венера, включително с пищни празненства и всевъзможни шеги.

Франция – родина на първоаприлската шега?

Други смятат, че първоаприлската шега е възникнала през 1540 година. Според решение на Аугсбургския Райхстаг на първи април 1540 година е трябвало да се въведе единна парична система, разказва фолклористът Гюнтер Хиршфелдер.

Спекулантите залагат огромни суми и се надяват на завидни печалби. Датата бива отменена и спекулантите губят всичко. Така с не малка доза злорадство обикновените хора посрещат спекулантите с викове "април, април".

Най-правдоподобно обаче звучи историята за френския крал Карл IX, за когото се твърди, че е създал обичая с първоаприлската шега. Според Грегорианския календар Нова година се празнувала на 1 април.

С въвеждането на новия църковен календар през 1564 година кралят премества празника на 1 януари. Много от поданиците му обаче не били разбрали за промяната, разказва Хиршфелдер.

"Можем да предположим, че в началото много хора наистина са бъркали датата. По-късно много от тях нарочно подвеждали съседи, приятели или деца. И така на първи април хората започват да си позволяват шегички".

Малко хумор на фона на мрачните новини

В миналото лошите шеги са изглеждали по съвсем друг начин. Хората са били пращани например да изпълнят някаква измислена поръчка, и то често доста надалеч.

Днес нещата са много по-безобидни. Най-важното за онези, които искат да се пошегуват на първи април, е да видят реакцията на подлъгания. Защото в крайна сметка това осмисля първоаприлската шега.

"От културна гледна точка ние дори се нуждаем от първоаприлската шега. Редом с постоянните лоши новини хората имат нужда и от доза хумор, за да оцелеят изобщо като култура", казва Хиршфелдер.

Затова възползвайте се от възможността да се пошегувате!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase